Kočka a pes nejsou jen příjemnými zvířecími společníky, ale mohou být i skvělými terapeuty a umí diagnostikovat různé zdravotní neduhy. Podle celé řady vědeckých výzkumů je dokázáno, že psi umí hlídat stav epileptiků, rozpoznat

kriticky vysokou hladinu cukru v krvi diabetiků, po čichu vysledovat různé druhy zhoubných nádorů. Lidé se v přítomnosti psa cítí šťastnější, uvolněnější. Kromě toho pomáhají upevnit sociální vztahy s lidmi, pravidelné vycházky se zvířátkem umožňují osamělým lidem navazovat nové vztahy nebo výrazně posilovat ty stávající.

Léčba prostřednictvím koček se odborně nazývá felinoterapie. Dokážou navodit duševní harmonii, vést člověka s depresemi k tomu, aby našel ztracenou rovnováhu, znovu nalezl pocit jistoty a bezpečí. Výsledky řady vědeckých studií se shodují na tom, že majitelé koček mají ve srovnání s lidmi, kteří je nechovají, až o čtyřicet procent nižší pravděpodobnost smrti v následku infarktu nebo mozkové mrtvice. Mazlení s kočkou snižuje pocit stresu a úzkosti, pomáhá při léčbě neuróz, některých závislostí. Dokonce se hovoří o pozitivních účincích felinoterapie na snižování krevního tlaku či revmatismu. Studie univerzity z Hohenheimu ukázala, že pozitivní vibrace spokojeného zvířete se přenášejí na člověka a působí jako autogenní trénink.

(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733663
DnesDnes118
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1813
Tento měsícTento měsíc2271

Partnerské weby

apartman banner