Většina lidí si ke změněnému stavu vědomí pomáhá halucinogenními látkami, jako jsou drogy. Navodit jiný stav našeho vědomí však prý lze i jinak. Jak?
S holotropním dýcháním se poprvé setkáváme v 70. letech minulého

století. Přišel na něj americký psychiatr českého původu Stanislav Grof. Ten experimentoval s psychotropními látkami, jako je LSD, a snažil se přijít na jiný způsob, jak by si lidé mohli nabudit změněný stav vědomí. Metodou ke změněnému stavu vědomí má být holotropní dýchání, které někteří považují i za doplňkovou psychoterapeutickou metodu.
Žádné vize, žádné obrazy
Lidé si obyčejně myslí, že součástí zdařilého holotropního dýchání je, že po ovládnutí této metody spatří různé obrazy a vize. Ale to je prý chyba. Holotropní dýchání by mělo sloužit k poznání vlastního těla. Ti, kteří se chtějí tento systém naučit, musí ovládnout své emoce během první fáze.
Ve druhé fázi dochází k samostatné práci s tělem. Ta pomáhá podpořit to, co je skryto pod povrchem. „Při dýchání často vycházejí na povrch věci, které jsou v těle ukryty ze starých časů,“ tvrdí lékařka a psychoterapeutka Zdena Kmuníčková. „Lidé zde pláčí, smějí se anebo křičí,“ dodává.
Zúčastnit se ho prý může téměř kdokoli, kdo je podobným metodám nakloněn, kdo podstoupí úvodní vyšetření a rozhovor.
Jaká jsou pravidla?
Zkoušet holotropní dýchání by nikdy nikdo neměl sám. Vždy jen pod dohledem zkušené osoby. Než se začne se samotným dýcháním, je nutná určitá příprava. Ta trvá zhruba dva týdny. Během těchto dní člověk nesmí požívat alkohol, musí jíst jen lehká jídla a dodržovat určité zásady mentální hygieny. Krátce před samotným holotropním dýcháním je nutné nejíst, převléci se do pohodlného oblečení, ulehnout do pohodlné polohy a začít intenzivně dýchat nosem i ústy naráz. Dýchání je doprovázeno hudbou, která dopomáhá zrelaxovat. Jakmile dýchající pozná, že se něco začalo dít, obvykle se jeho dech změní, utlumí se, protože se mysl začne koncentrovat na to, co se děje s jeho tělem. Po terapii bývá zvykem, že se kreslí mandala pro zaznamenání prožitků.
Holotropní dýchání mohou doprovázet bolesti hlavy, závratě, svalové napětí, křeče, nevolnost či zvracení, které jsou však běžnou součástí této očisty těla. Je nutné si uvědomit, že touto metodou se odkrývají různé problémy, které dotyčná osoba nemusí zvládnout. V takovém případě je potřeba vyhledat pomoc odborníka, psychologa se zkušenostmi s holotropním dýcháním, který následky odstraní.
Cornelie Kornelová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470264
DnesDnes99
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden679
Tento měsícTento měsíc1894

Partnerské weby

apartman banner