Malá a snad i trochu ospalá vesnice Bernartice na Odrou , kousek od Nového Jičína, by někomu z vás mohla připadat nudně a nezajímavě. Ale nenechte se oklamat onou ospalostí. Pod povrchem dříme nejedno tajemství a záhada. První zajímavostí je kaple Panny Marie, která byla v obci postavena již v minulém století párem lakomý m manželů. Jejich přízraky byly po smrti spatřeny několika hodnověrnými svědky. Rolník, který poté koupil jejich usedlost, spal prvé tři dny v domě sám a byl probuzen třikrát po sobě strašlivým voláním: Zefe! I když prošel celý dům, nikde nikoho nenalezl. Když byl později grunt přestavován, nalezl zde za trámem stříbrné peníze.

Na cestě od Starého Jičína bývá vidět v noci ohnivou kouli, měnící se v žhnoucí bytost. Někdy se tu zjevuje též přízrak velkého černého psa s ohnivýma očima. Nikdo přesně neví, o koho se jedná. Ale již několik lidí tento prazvláštní úkaz spatřilo a raději tudy již se soumrakem nechodí..

Za Bernarticemi se vypíná Panský - též Bernatský kopec. Stával zde kdysi původní Starý Jičín, jenž se podle pověsti i s kostelem propadl do země. Vypráví se, že pod kopcem vede podzemní chodba ze starojického hradu až na Štramberk.

Na nedalekém vrchu zvaný Salaš má být tzv. Čertova díra, původně označovaná jako Querliche. Tam mají být kostlivci přivázáni ke křížům. Jsou to prý pradávní kněží a šamani, kteří se odmítli vzdát své pohanské víry otců. V chodbě mají být magické začky zabraňující tomu, aby duše umrlců nemohly z vězení uniknout ven. Vchod byl však při průtrži zavalen.

Zajímavostí je i to, ža v tamním farním kostele mají být mysticko - astrologická vyobrazení slunce, měsíce a hvězd. Je to šifra, která má ukazovat na ukrytý hrob jednoho místního šlechtice a jeho poklad.

Jinou tajuplností je, že zde žila na konci obce čarodějnice, ta byla spatřena, jak se natírala černou mastí a dokázala se prý i proměnit v různá zvířata, krupobitím zničit úrodu a uhranout dobytek i lidi. Při nátlaku se prý ke všemu přiznala a proto byla z obce místo upálení vyhnána. Podle jedné zprávy se usadila na Hůrce, tam je prý i jeji hrob.

Na konci vesnice, v lokalitě, kde se říká Lesní mlýn se do dnešních dnů v noci zjevuje jezdec, který sedí na bezhlavé kobyle a kolem něho má poletovat několik světélek, snad duší zavražděných lidí. V místě jeho zjevování byly nalezeny rozvaliny stavení. Zajímavostí je, že v Lesním mlýně určitou dobu žil i jistý Linhart Colonna z Felsu, jenž patřil k předním osobnostem stavovské opozice a byl to také velký mág a alchymista.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474868
DnesDnes35
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1209
Tento měsícTento měsíc6498

Partnerské weby

apartman banner