Tentokrát bych Vás rád pozval do velice zajímavého hornického městečka, a to do tajemného Jáchymova. Přídomek tajemný dostal Jáchymov právem. Do dnešních dnů se zde totiž dějí opravdu podivné věci. Již v 16. století byly všechny rudné doly v Jáchymově hlavními sídly alchymistů. V letech 1527 až 1533 tu dokonce působil jako lékař proslu lý autor knih o kovech a rudách Georg Bauer Agricola, rodák ze severní strany Krušných hor. Jak on, tak i jeho přítel jáchymovský farář a kronikář Johannes Mathesius byli horlivými alchymisty. Hodně se věnoval právě přeměnám kovů. Hlavním hejtmanem jáchymovským byl slavný alchymista a důvěrník císaře Rudolfa II. Sebald Schwetzer. Traduje se, že jeho knihy a listiny s výzkumy jsou doposud uschovány v olověných trubkách kdesi ve sklepeních a zdech v jednom z měšťanských domů.

Vypráví se, že zdejší podzemní poklady chrání mohutný sklaní duch jménem Berggeist. Před náhlými závaly varoval lidi táhlým zpěvem, jindy se zjevoval v podobě světélka. Zcela výjimečně se objevuje i v lidské podobě, jako malý mužíček s velkým hrbem na zádech. Podle některých místních obyvatel, se zjevuje občas i v okolí Špitálního kostela. Postává u některých hrobů, něco si mumlá a někdy ukazuje na vchod do kostela. Údajně postává u hrobů lidí, kteří zemřeli za podivných okolností a jejich duše nenašla klid.

Okolí Jánské kaple nad Jáchymovem bylo pověstným místem sletů čarodějnic tohoto kraje. Shromažďovaly se tu o Valpuržině noci před prvním májem a konaly zlo. Zajímavostí ovšem je, že podle jisté verze, bylo několik čarodějnic pochytáno, popraveno a jejich ostatky jsou uloženy právě v těsné blízkosti Jánské kaple. O prvním červencovém úplňku se mají prokleté duše čarodějnic dostávat ze svého zajetí a mohou po dobu několika hodin zle škodit lidem. Jak praví tradice, rozhodně se nedoporučuje dětem aby v tu dobu chodily venku.

Na stříbrném vrchu nad Jáchymovem se v noci za svitu luny zjevuje dokonce slavná Bílá paní. Říká se, že je tu zakletý zámek. Občas odtud bývá slyšet hudba, křik a v noci jsou vidět světla.

V troskách hradu Šlikovky - Freudensteinu, se v noci zjevuje přízrak zakletého rytíře hrajícího údajně kuželky. Podle jedné z pověstí zde zbohatl jeden místní obyvatel, když se přízraku nelekl a odnesl si stříbrnou kouli, která se k němu dokutálela.

Na místě nynější osady Mariánská, patřící k Jáchymovu, bývalo od 17. století proslulé poutní místo Krušných hor Maria Sorg. Stával zde i klášter a dva kostely Předmětem uctívání byl obraz Panny Marie s probitým čelem, k němuž se váže legenda o zbožné dívce vzývající obraz s jejím bezbožném a škodolibém bratrovi, který obraz probil hřeby a vzápětí se zabil pádem ze žebříků. celé okolí je velice zajímavé a má v sobě velkou energii. Vyprávěl mi jeden místní obyvatel, že v noci je tu možné zaslechnout tiché hlasy, šepot a modlitby.

Za návštěvu rozhodně stojí i velice zajímavá a z mého pohledu i nevšědní stavba, a to malá kaplička na Novém městě. Dojdete k ni po modré turistické stezce, která vede mírně do kopce od zříceniny hradu. Kaplička stojí na opravdu silné energetické žíle, která dokáže uzdravovat, což mohu osobně potvrdit.
(dol)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472931
DnesDnes336
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3346
Tento měsícTento měsíc4561

Partnerské weby

apartman banner