Mlhavé počasí je perfektní pro výlet za tajemnem. Kousek od Sušice najdeme nad Annínem unikátní hřbitov s kostnicí a kostelem svatého Athanasia a Mauricia (německy se nazýval Sankt Maurenze). Podle pověsti tu oddedávna strašilo, v pohanských časech se na hoře Moránci nacházelo významné božiště, které bylo zasvěceno bohyni smrti Moraně.
Po rozmachu křesťanství zde bavor ští benediktini vybudovali románský kostel (roku 1170), ale neznámá síla se pokusila dílo překazit. Pověst vypráví, že vždy rozmetala zdivo a ze sutin na překvapené řeholníky zírala modla černého boha, slovanského Černoboga. A tak Bavoři použili známý trik, jeho kult nahradili novým kultem - svatého Mauricia (Mouřence). Tmavý světec zjednal pořádek a řádění zlých sil ustalo. Až během třicetileté války se ničivá energie znovu aktivovala a nad kostelíkem poletovaly záhadné hořící snopy a ohnivé prstence. U vrchu bylo následně pobito mnoho Švédů a dodnes prý jejich nepokojné duše plápolají občas jako bludičky nad hřbitovem.

Další řádění nastalo na Mouřenci v padesátých letech minulého století. Vandalové zdevastovali část hřbitova, vykrádali kostnici a vyhrabali hrobky zdejších sklářských rodů. Krypty Müllerů a Schmidtů byly v katastrofálním stavu, s opravami areálu se započalo až v roce 1989.

Kostnice v bývalé umrlčí kapli prý byla proslulá zjevováním duchů, mnoho lidí zde zaříkávalo nebožtíky a konalo magické rituály. Někteří byli tak vyděšení, že už by sem prý nikdy nevkročili. Ve výklenku mouřenského kostela (na štítu) se nacházela socha rytíře v životní velikosti. Tradovalo se, že uvnitř je ukryta skutečná lidská kostra. Eleonora Rauschbergová při pohledu na sugestivní sochu omdlévala, stejně jako její bratr Anton a několik dalších dětí. Vyzařovala z rytíře nějaká intenzivní energie? Dodnes se někteří návštěvníci Mouřence na vrchu necítí bezpečně ani za denního světla. Nesmíme zapomenout, že kult bohyně smrti zde byl velmi silný a bývalé božiště je jistě stále energeticky aktivní, byť už jen v omezené míře.
(nov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2345029
DnesDnes78
VčeraVčera784
Tento týdenTento týden5000
Tento měsícTento měsíc25186

Partnerské weby

apartman banner