Slavné město Klatovy není třeba dvakrát představovat. Je to turisticky hojně navštěvované město s celou řadou nádherných památek. Za maskou zdánlivého klidu ovšem dřímá hodně tajemná minulost i neklidná současnost.

Katakomby plné stínů
Rarita města evropského ch arakteru se nachází přímo pod dlažbou. Katakomby v Klatovech vznikly při stavbě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie jezuity v letech 1656 - 1675. Stavbu vedl stavitel Jan Dominik Orsi. V prostoru pod kostelem byly ukládány rakve s těly řádových bratří v černých klerikách a šlechtičtí příznivci v nádherném oblečení. Katakomby se tak staly nejen místem posledního odpočinku pro bezmála dvě stovky řeholníků, ale i místem doslova magickým. Vedle toho, že zde docházelo a prý i dochází ke zjevování duchů, se zde scházelo tajné bratrstvo okultistů, kterou vedl místní profesor gymnázia Kuthan. Název jejich společnosti není dochován. Stalo se prý, že po jednom obřadu nemohl jeden z členů najít cestu ven a nadobro zmizel. Z původních několika stovek mumií se do dnešních dob dochovalo jen zhruba čtyřicet.

Zázračný obraz Panny Marie
Do Klatov se přestěhoval v polovině 17. století Ital Bartolomeo Rizolti, který sem přivezl i kopii obrazu Panny Marie. Jistě netušil, jak slavný obraz přiváží. Obraz Panny Marie dokázal zázračně uzdravovat. Dokonce se na čele Marie zobrazoval krvavý pot. Proto byl obraz přestěhován do kostela, což vyvolalo všeobecné vzbouření. Nakonec byl obraz umístěn do hlavního oltáře klatovského chrámu. Lidé jej do dnešních dnů stále považují za zázračný.

Svobodní zednáři a jejich lóže
V Křížové ulici, která spojuje děkanský chrám s náměstím, stojí na pravém rohu dům. V něm byla v 18. století lóže svobodných zednářů. Proti ní bojovalo bratrstvo Služebníků milostiplného obrazu Panny Marie. Zajímavé je, že i když byla nakonec lóže rozpuštěna, hovoří se o tom, že tajné knihy a rituální předměty mají být doposud uloženy někde v tomto domě, snad ve sklepení, snad zazděné ve zdi. Pravdou je, že se je pokoušelo najít již několik hledačů pokladů, ale zatím marně.

Strašidelná Zlatnická ulice
Ve Zlatnické ulici se odehrávají zvláštní jevy. V noci zde přízrak s bledou tváří klepe lidem na okna a snaží se vniknout do bytů. Když se mu podaří dostat otevřeným oknem do pokoje, natahuje na spící lidi jako chapadla své dlouhé bílé pařáty. Dokonce na spáče ulehá a ti se pak dusí a nemohou se hýbat. Podobných případů bylo v Klatovech zaznamenáno několik.

Pískající had
Na návrší nad městem stojí kostelík sv. Michala. Traduje se, že se zde zjevuje přízrak hada, který píská a může být pro lidi velice nebezpečný. V minulosti se několik odvážných lidí pokusilo přízrak chytit, ale marně. Podle jednoho vyprávění zde večer procházelo v osmdesátých let několik členů lidových milicí z branného cvičení. Byl soumrak a najednou se před skupinkou vztyčil přízrak hada, který doslova hypnoticky sledoval jednoho z mužů. Ten se tak lekl, že padl na zem, chytil se za krk a zemřel. Případ marně šetřila i státní bezpečnost.

Tajemná lékárna
Na klatovském náměstí můžeme navštívit nejednu zajímavou památku. Nenechte si ujít ani barokní lékárnu. V roce 1639 získal dům lékárník Tobiáš Stilling. Lékárna se později změnila na jezuitskou. Její název pochází od bílého rohu mořského narvala, pověšeného uvnitř nad vchodem. Ve středověku byl považován za roh jednorožce (odtud i název lékárny). Používal se při výrobě mastí a prášků. Pozornost patří i třístupňové lékárenské peci, která je ojedinělá v celé Evropě. Není jistě bez zajímavosti, že lékárník Tobiáš Stilling byl také alchymista a autor řady receptů na léčení nejrůznějších neduhů.

Heinrichova duše nenašla klidu
Temnou stránkou města je činnost gestapa a nacistů. Gestapo se nastěhovalo do bývalé vily továrníka Singera. Po celou dobu stál v jejím čele kriminální rada Heinrich Wilkenhofer a právě jeho černá duše se v podobě přízraku zjevuje v okolí domu a na hřbitově. Za své zločiny nenašla klid. Jde o nebezpečný přízrak, proto je moudřejší se mu vyhnout.
(dol)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429159
DnesDnes760
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4357
Tento měsícTento měsíc24638

Partnerské weby

apartman banner