Snad jen málokdo nezná legendu o svatém Janu Nepomuckém. Proto jsem se rozhodl vás tentokrát pozvat do malebného městečka, které nabízí velkou řadu nevysvětlených příběhů a událostí okořeněných pořádnou dávkou tajemna. Počátky historie jeho historie jsou spojeny se založením nedalekého cisterciáckého kláštera roku 1144. Tehdy zde byly dvě osady - Přesanice a Pomuk, které byly později spojeny v jedno měs tečko s oficiálním názvem Nepomuk.

Ohnivá světla kolem kostela
V kostele svatého Jakuba Většího měli svého času svou hrobku Šternberkové. V jedné legendě se vypravuje, že kdykoliv měl někdo z tohoto šlechtického rodu zemřít, kostel se sám od sebe v noci osvětloval tajemnými ohni. Nikdo si nedovedl ovšem vysvětlit, co světla vydává. Snad duše předků.

Duch mrtvé dívky nenašel klid
Jinou zajímavostí je, že v jednom stavení kousek od chrámu Jana Nepomuckého dochází ke zjevování přízraku. Podle jedné verze se může jednat o duši zavražděné dívky, která zde byla zazděna, protože se nechtěla provdat za toho, koho jí vybral otec. Ten ji ve vzteku zabil a pak zazdil v domě. Zjevování se projevuje někdy mocným boucháním ve zdech a někdy nevysvětlitelnými vzdušnými víry, které vše v domě poškodí a rozhází.

Strašidelný dům
Další budovou na Přesanickém náměstí je dům U České lípy. Je to nejstarší nepomucké obytné stavení, jeden z nejcennějších stavebních objektů města. Vznikl někdy v letech 1360 - 70 a stal se nejdůležitějším domem Přesanic. Byl správním střediskem obce, rychtou i soudem. Pravděpodobně v něm bydlel nějaký přesanický velmož a snad i obecní úředníci. Ještě v 60. letech 19. století býval v domě radniční šenk a hostinec. Dnešní vzhled je z pozdější doby. Důležité ovšem je, že v domě se i do dnešní doby dějí opravdu zvláštní věci. Lidé vyprávějí, že mají pocit, jako by po domě někdo v noci chodil, byl slyšet nářek, a dokonce se na stěnách zobrazují různé značky, které však ráno zmizejí.

Duch z Plzeňské ulice
Již několik lidí spatřilo v nočních hodinách, jak se Plzeňskou ulicí prochází postava muže. Na tom by nebylo zas tak nic zvláštního, kdyby ovšem tento muž před několika lety nezemřel a původně bydlel právě v této ulici.

Podivné zvuky v lese
Neméně zvláštním je také kopec zvaný Šibenice. Již název dává tušit, co se zde v minulosti dělo. Bludné duše provinilců a jedné čarodějnice prý stále bloudí lesem a je pravdou, že jen málo odvážných zde vydrželo nocovat. Z místních sem prý jen málokdo zajde. Necítí se tu údajně dobře. Jako by les mluvil a stromy se hýbaly.

Magické okolí Nepomuku
V okolí Nepomuku se nacházejí nejrůznější památky a místa z putování svatého Vojtěcha zdejší krajinou. Zámek a vrch Zelená hora nad městem vděčí podle jedné z mnoha pověstí za své jméno tomuto světci a v hradním kostele se dokonce ukazuje otisk jeho nohy. Kdo se otisku prý dotkne, tomu svatý Vojtěch odpoví na jeho otázky.

Zázračný pramen pomáhá lidem
V lese Chlumci u Vrčeně, severovýchodně od Nepomuku, v místě zvaném také Na poušti stojí barokní kaple svatého Vojtěcha. Podle legendy světec v těchto místech odpočíval, když se vracel z Říma do Prahy. Jeho stopa zde zůstala zachována v kameni a ukazuje se v kapli. Z místa zvaného Dobrá voda sem byl sveden pramen léčivé vody a konaly se tu velké duchovní pouti z celých západních Čech.

Pohanská svatyně na vrchu Štědrý
Severovýchodně od Nepomuku, nad obcí Vrčení, se zdvíhá kopec Štědrý. Traduje se, že v jeho nitru je ukryt poklad, který se otvírá pouze při zvucích velikonočních pašijí. V útrobách hory se prý ukryt také stříbrný kůň a zlatý kanec. Údajně se jedná o pohanské sochy snad z dob Keltů. Je možné, že zde stávalo pohanské orákulum nebo obětiště. To by vysvětlovalo, proč se zde čas od času dějí velice podivné věci. Je zde v noci slyšet dupot koňských kopyt, křik a troubení na lesní roh i bubnování.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473950
DnesDnes291
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden291
Tento měsícTento měsíc5580

Partnerské weby

apartman banner