Zdejším evergreenem je mudrování o tajných chodbách, údajně vedou až na Kašperk. Ale dodejme, že jde jen o lidovou tvořivost, ničím nepodložené spekulace. Chcete-li přesto pátrat tímto směrem, musíte se vydat do údolí Ostružné, podél toku romantické říčky. Zdejší vchody do skal a rozvětvené štoly jsou pozůstatkem dob dolování a říká se, že v jednom z výklenků se nachází dosud aktivní „brána“ do paralelního světa. Několik neopatrných hledačů se údajně zapletlo do jakési časové smyčky a byli rádi, že vyvázli se zdravou kůží. Tak pátrejte opatrně!
(nov)

V první polovině 14. století povstal nad divokým žlebem říčky Ostružné zvláštní hrad. Podle pověsti byl postaven na místě, kde se v časech pohanských proháněly víly. To znamená, že se jednak jednalo o významnou lokalitu, jednak se na ní vyskytovaly silné pozitivní zóny, energetické výrony. A co je zajímavé, původní hrad byl zřejmě magickou stavbou.

Bušek z Velhartic, důvěrník Karla IV., jistě něco pochytil od svého pána a zasvěcence. Nechal postavit mohutnou věž (zvanou Putna), kterou s hradním palácem spojil unikátním kamenným mostem na válcových pilířích. Pokud se na stavbu podíváme pozorněji, neunikne nám, že je nositelkou hermetických symbolů. Rajský dům (palác) představuje navzdory svému jménu reálný svět a věž Putna je symbolem světa imaginárního, jakýmsi příbytkem zasvěcenců. Mezi nimi vede důležitá spojnice, onen most, který oba světy dělí. Jen ti, kteří ho zdárně překonají, mohou pochopit mystéria, odhalit dávná moudra. V časech vlády Jiřího z Poděbrad věž dočasně ukrývala české korunovační klenoty a další národní poklady. Podle legendy konvoj z Karlštejna do Velhartic doprovázelo deset jezdců. Jejich počet není náhodný, desítka je číslo boží přízně a ochrany.

Věž Putna původně v přízemí vůbec neměla okna a dveře, dalo se do ní vejít jen maličkým stropním otvorem. I když to bylo především z důvodů bezpečnostních, i tato skutečnost zapadá do hermetické filosofie. Chceš-li poznat nepoznané a dojít k dokonalosti, musíš absolvovat trnitou cestu. Připomeňme si, že současný vchod byl probourán až v dobách daleko pozdějších a tím se narušila i posvátnost sídla.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433432
DnesDnes426
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3550
Tento měsícTento měsíc3550

Partnerské weby

apartman banner