Okolí Chotěboře je nádherné, proto se tu zastavíme. Město je připomínáno už v roce 1265. Zdejší panství se sídlem v barokním zámku z roku 1702 kdysi spravoval zlý Jaroslav Sezima Rašín z Rýzenberga. Byl zatížen kletb ou a po své smrti vyjížděl s úderem půlnoci ze zámku v ohnivém kočáře. Chotěbořské obyvatele strašil pěkně dlouho, až mu nebojácný člověk z pivovaru uťal hlavu.

Vydejme se ke gotickému kostelu, původně románskému. V podzemní kobce pod základy je údajně ukryt zlatý kalich s obrovským drahokamem, který byl ukraden sultánovi a přivezen do Evropy. Okolí říčky Doubravy nám poskytne romantickou procházku. Raději ale zamíříme na vyhlídkovou skálu Čertův stolek. Prý tu sedával sám pekelník, který pokoušel místního poustevníka. Skála vyzařuje negativní energii a některým turistům se na vrcholku u zábradlí rozbuší srdce, jiní mají chuť vrhnout se dolů. Podle místních prý do údolí několik jedinců skutečně skočilo, ale na jiných místech, přežil jen jeden.

Ještě strašidelnější jsou protější strmé skály. Připomínají zámecké věžičky a říká se jim Sokolovské hrady. Hrad tady opravdu stával, jeho majitel se podobal čertu, jako ďábel prý občas i uvažoval. Škodil lidem, jeho čeládka přepadávala a okrádala osamělé kupce. Neskončil dobře, byl svržen do kaňonu, kde se utopil v řece. Oblast Sokolovských skal je slabě negativní, některá místa však vyzařují velmi silnou zápornou energii, rozhodně není dobře tady dlouho postávat nebo posedávat.

Zmiňme se ještě o jednom zajímavém místě. U skalní stěny prý v 19. století svérázný okultista vyvolával démony. Po řadě neúspěšných pokusů se mu podařilo skálu otevřít. Vyšlehl rudý plamen a opovážlivce pohltil, poté se stěna opět zavřela. Možná tato téměř pohádková historka obsahuje zrnko pravdy, psi se totiž tomuto místu dodnes vyhýbají obloukem.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474338
DnesDnes86
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden679
Tento měsícTento měsíc5968

Partnerské weby

apartman banner