V 17. století vznikly v Dobré Vodě u Březnice lázně. Nebýt nepříznivých okolností, mohly se stát pravou oázou, vždyť sem během 19. století přijížděli i bohatí Pražané. Celá řada zázračných uzdravení přispěla ke zvýšení prestiže, ale náh le se cosi přihodilo.

Úpadek přišel nečekaně, ani vybudování železniční tratě se zastávkou neochránilo lázně před krachem. Za vším měla stát kletba jakéhosi významného šlechtice, který se rouhavě vyjadřoval o zdejším prameni. K důstojným opravám místa došlo až v devadesátých letech 20. století, ale miniaturní lázně už nikdo nevzkřísil. V časech socialismu byla mariánská kaple vedle kasáren obložena prkny, jako kdyby se tehdejší režim posvátného pramene obával. Okolí je uhrančivé – bývalé hradiště Bozeň, tajemný vrch Stražiště s lesním hřbitůvkem a kostelem svatého Jana Křtitele, tajné hroby z časů morové epidemie, keltská mystéria.

Poblíž kapličky s pramenem stojí malá zřícenina hradu, těsně u železniční trati vypadá jako zapomenutá kulisa. Jedná se ale o úchvatné torzo Hrochova hrádku ze 14. století. Stával na důležité obchodní cestě, ale už roku 1475 je připomínán jako pustý. Údajně byl postaven na místě původního hradiště. Poslední majitel, svobodný pán Václav Bechyně z Lažan, jej opustil pod vlivem podivné předtuchy. Byl snad pronásledován dávnými pohanskými božstvy? Pan Janeček z Písku nám kdysi vyprávěl zajímavý příběh. Značná část hradu byla stržena při stavbě železniční tratě z Protivína do Zdic. Dělníci prý ve zdejších místech měli velké problémy. Ozvali se v roce 1875 opět probuzení démoni?

Poškození hrádku nabouralo rovnováhu krajiny, která po staletí držela zlé síly. Už v roce 1799 se objevilo chmurné proroctví. Podle něj bude Dobrá Voda i s okolím jednou smetena do pekla. Doufejme, že se tyto černé vize nikdy nenaplní...
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472442
DnesDnes466
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2857
Tento měsícTento měsíc4072

Partnerské weby

apartman banner