Mrtvou vodou jsou naplňovány temné studánky. Jejich existence je nutná, voda ničí bakterie, ale samy leží v místech s vyzařováním záporné energie. Citlivý člověk to snadno pocítí, někdy se můžeme orientovat už podle jm éna. Mariiny, Andělské či Boží jsou studánky dobré, „zázračné“, posilující. Čertovy a Černé vody patří do druhé kategorie. Vypravme se za nimi.

U „dobrých“ vod vše okolo bzučí, květenství jsou sytá, najdeme tu lavičky, altánky a spousty svatých obrázků či křížků. Mrtvé studánky nás přivítají chladem, hřbitovním tichem a stínem. Vodu mají čistou, ale nebezpečnou.

Podobná vodní oka se nalézala v západních Čechách, například kolem Nýřan, Holýšova a u Klenčí pod Čerchovem. Některé studánky s mrtvou vodou se kdysi využívaly pro přípravu přírodních dezinfekčních prostředků, ale i k výrobě škodlivých čarodějnických lektvarů. Někdy bylo nebezpečné i bahno či písek na dně. Nebezpečné studánky se musely zasypat nebo alespoň zakrýt poklopy.

Mníšecký zámek byl podle pověsti terorizován ďáblem. Z rozmařilosti ukradl jednu ze zámeckých věží, ale když s ní letěl nad Svatou Horou, právě zvonilo klekání. Lekl se a upustil věž nad zdejší zázračnou studánku. V některých vodách spí na dně stočený had. Tyto pověsti souvisejí s tělesnými čakrami, energiemi a dávnými kulty. Jsou alegorií zmrtvýchvstání, koloběhu života, reinkarnace. Ježíš je zobrazován jako ryba, Panna Maria na kostelních obrazech šlape hadovi na hlavu. Starozákonní Mojžíš dovedl proměnit svou hůl v hada a kovovým hadem uzdravoval putující Židy po poušti. Naše mrtvé studánky jsou také mocné a silné. Spatřujeme u nich různé zázračné události, nebo v ně alespoň věříme, když nepřicházejí...
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469965
DnesDnes380
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden380
Tento měsícTento měsíc1595

Partnerské weby

apartman banner