Katedrála v Chartres je bezesporu jednou z nejzáhadnějších staveb na světě. Rozkládá se na strmém pahorku poblíž řeky Eure necelých sto kilometrů jihozápadně od Paříže. Dnešní podoba chrámu pochází z počátku 13. století, když předcházejících pět kostelů zcela podlehlo ničivým požárům. Navzdory tomu je pahorek považován za zcela výjimečný bod, v němž se koncentrují vlivné duchovní síly a vyvěrá z něj neobyčejně mo cný proud životodárné energie.

Základy katedrály spočívají tedy na místě, které již od dávnověku přitahovalo lidstvo příslibem magického prožitku a duchovní proměny. Nejprve zde neznámí stavitelé vybudovali z neotesaných kamenů umělou jeskyni. Pak přišli keltští druidové a jako kdyby neomylně vytušili, komu jednou bude tento tajemný prostor zasvěcen, začali náhle uctívat Pannu, která porodí dítě. Prokazatelně velmi dlouho před narozením Spasitele byli totiž druidové obdařeni nutkavou prorockou vizí, že z Panny se zrodí bůh. Z dutého hruškového kmene vyřezali sochu ženy a umístili ji do podzemí. Když se o ní později dozvěděli první křesťané, přicházely se soše poklonit celé zástupy zbožných poutníků.

Katedrála Notre Dame v Chartres tedy stojí na místě, které je Panně zasvěceno již po tisíce let. Geniálně promyšlená stavba nesmírně silně koncentruje proudy kladné energie, zaplavuje člověka božskou inspirací, přetavuje jeho duši a pozvedá ji do vyššího duchovního stavu. V rozměrech, orientaci, poloze a symbolice svatyně je zakódováno takové množství vědomostí, že katedrála bývá v tomto ohledu přirovnáváno k proslulé Cheopsově pyramidě. Dodnes není známo, odkud získali stavitelé své úžasné znalosti a co všechno se nám pokusili sdělit. Některá z kamenných poselství se nám totiž stále nedaří rozluštit.

Například proč stavitelé umístili do pravidelné dlažby jeden zjevně odlišný rozměrný kámen s nápadným výčnělkem. V pravé poledne o letním slunovratu pronikne úzkým průzorem v jinak temně barevném okně svatého Apolináře sluneční paprsek a přesně ozáří onen výčnělek. Znamená to, že v těchto místech je pod podlahou ukryto něco významného?

Záhadou zůstává udivující odolnost zdejších nejposvátnějších předmětů, vztahující se ke kultu Panny Marie. Ve dvanáctém století bylo vytvořeno nádherné figurální okno s podobou Matky boží. Spolu s rouchem, které měla Marie na sobě při Ježíšově narození a které kostelu daroval vnuk Karla Velikého, patří k nejuctívanějším svátostem a pokladům chrámu.

V pátek 11. června roku 1194 zničil nezkrotný požár celou první katedrálu. Kronikář o tom napsal: Síla ohně byla taková, že zkáze podlehly krovy i střecha a zřítilo se téměř všechno zdivo. V doutnajících troskách pod záplavou štiplavého dýmu a vířícího popele zůstaly nedotknuty pouze tato vitráž a vzácné Mariino roucho.
Je to pouze náhoda, anebo máme uvěřit, že obě svátosti uchránil před zkázonosným žárem zjevný zázrak?
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475516
DnesDnes105
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1857
Tento měsícTento měsíc7146

Partnerské weby

apartman banner