Andělská katedrála Notre Dame na hoře Corneille získala svůj název podle vidění svatého Vosyho, jenž se z něj dozvěděl, že katedrálu zasvětili samotní andělé požehnané Panně Marii. Mezi biskupy z Le Puy byl i Guy Foulques (1257 – 1259), který se pak stal papežem Klementem IV.

Ve středověku byl Notre Dame nejnavštěvovanějším poutním místem ve Francii a řada známých osobností z něj učinila místo vlastních modliteb. Karel Veliký ji navštívil v roce 772 a 800 a položil zde základy deseti chudých kánonů. V roce 1245se zde setkali Ludvík IX. a král aragonský. V roce 1254 katedrálu navštívil Ludvík Le Puy cestou domů ze Svaté země a daroval jí ebenovou podobiznu Panny Marie (černou Madonu ) zahalenou ve zlatém brokátu. V roce 1429 sem přijela matka Johanky z Arku. Do Le Puy se přišli pomodlit čtyři papežové a papež Lev IX. v jedné své bule konstatoval: „Nikde není požehnaná Panna Maria uctívána lépe a s větší úctou.“
Katolická církev tvrdí, že „kostel v Le Puy si vydobyl jisté prvenství mezi ostatními kostely ve Francii, a dokonce i v celém křesťanském světě“. Katedrála patřila k nejvýznamnějším zastávkám poutníků směřujících do Santiaga de Compostela.

Lokalita byla posvátná už v prehistorických dobách. Horu Corneille korunoval obrovský vztyčený dolmen. Podle pověsti se zde ve třetím století jedné nemocné vdově zjevila Panna Maria a poručila jí, aby vystoupila na horu Corneille a posadila se tam na tento kámen, potom prý bude vyléčena. A tak se také stalo. Pak měla druhé vidění, v němž jí Panna Maria přikázala, aby zde místní biskup vybudoval na její počest kostel. Ten byl dostavěn v roce 430 našeho letopočtu.
Přestože by se dalo očekávat, že křesťané pohanský kámen zničí, na hoře jej ponechali, dokonce se mu začalo říkat Mariin trůn. V osmém století pukl, ale jeho kusy se uchovaly v podlaze takzvané Andělské komory.

Kombinace pohanské a křesťanské historie a mystické atmosféry celé oblasti, kterou zde většina lidí pociťuje, činí z Le Puy trvalý předmět zájmu katolíků i příznivců hnutí new age .
(vlb)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506589
DnesDnes428
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden428
Tento měsícTento měsíc17935

Partnerské weby

apartman banner