V Rumunsku, nedaleko Bukurešti, kupodivu však odděleno od civilizace i turistického ruchu, se nachází duchovní a magické místo. Na ploše více jak tří kilometrů leží patnáct jeskynních osad. Právě díky tomu se místu přezdívá Athos (Svatá Hora) Rum unska. Některé jeskyně jsou přírodní, jiné byly vytvořeny uměle.

Jeskynní kostely a osady v Buzau jsou kolébkou křesťanství na římském území, je to archeologický a kulturní poklad uprostřed úchvatné krajiny. Známky prvního osídlení v této oblasti sahají až do doby bronzové a železné. Asi v roce 300 našeho letopočtu se zde usídlili první křesťanští misionáři přicházející na rumunské území ze Středního východu. Poustevníci a mniši užívali tyto jeskyně jako místa, kde žili a modlili se, až do 19. století. Říká se, že slavní válečníci a urozené dámy se sem přicházeli vyzpovídat a smýt všechny své hříchy.

Zbraně, různé ikony a kříže jsou namalované na zdech, vytesané do skály. Mnoho nápisů zůstává do dnešní doby nerozluštěno, jiné jsou vytvořeny přičiněním nezodpovědných zvědavců a nezvaných návštěvníků. Místní obyvatelé věří ve spiritualitu tohoto regionu již několik tisíc let. Pojí se k němu stovky legend a je zmiňován i výskyt paranormálních jevů. Řada místních obyvatel uvádí, že je zde možné setkat se s duchy dávno zemřelých mnichů. A pokud se tak stane, považují to za požehnání. Je možné, že právě izolace této oblasti podpořila spoustu ústních legend, příběhů o paranormálních jevech. Dokonce byl údajně na osobní příkaz nechvalně známého diktátora Nicolae Ceausescu do pohoří Buzau vyslán agent zvláštní tajné služby.
(zup)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473539
DnesDnes428
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3954
Tento měsícTento měsíc5169

Partnerské weby

apartman banner