Renesanční zámek Velké Losiny stojí v údolí řeky Desné na úpatí Jeseníků na severní Moravě nedaleko Šumperka. Zámek Velké Losiny neblaze proslul krvavými procesy s čarodějnicemi v letech 1678 – 1692. Pod taktovkou despotického inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu zde zasedal tribunál, který nechal upálit mnoho nevinných obětí pro podezření z čarodějnictví. Tyto smyšlené procesy, na jejichž konci bylo mnoho boles ti a utrpení, daly o několik staletí později vzniknout filmu Kladivo na čarodějnice. Dodnes stojí v nedaleké blízkosti památná lípa, u které byly domnělé čarodějnice zaživa upalovány.
 

Pravděpodobně v průběhu 14. století vznikla vodní tvrz, která stála v místech dnešního zámku. Původně zeměpanský majetek se dostal koncem 15. století do držení významného šlechtického rodu pánů ze Žerotína. Bohatý Jan ze Žerotína nechal v 80. letech 16. století vybudovat renesanční zámek s arkádami, jehož dominantu tvoří osmiboká věž. Úrovní architektonického řešení náleží zámek mezi stavební perly moravské renesance. Koncem 17. století bylo vybudováno dvoupodlažní křídlo, které z jižní strany uzavřelo nádvoří zámku. V roce 1802 prodali zadlužení Žerotínové velkolosinské panství Lichtenštejnům, kteří až do roku 1945 užívali zámek jako příležitostné letní sídlo.

Interiéry nesou pečeť doby renesance až po klasicismus. Opravdovým klenotem je rytířský sál s renesančním kazetovým stropem. K vybavení místnosti patří majoliková kamna z roku 1589, renesanční příborník a na stěnách visí vzácné kožené tapety. V dalších místnostech je mimo jiné vystavena sbírka tapisérií ze 17. století a sbírka zbraní. Zámecká kaple má pozoruhodnou freskovou výzdobu od významného malíře moravského baroka Jana Kryštofa Handleno. Hluboký zážitek nabízí prohlídka zámecké galerie s obrazy nejvýznamnějších evropských malířských škol. Na místě barokní zahrady, jejíž torzo sochařské výzdoby se dochovalo, byl od počátku 19. století vytvářen krajinářský park, který se z části zachoval dodnes.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501385
DnesDnes354
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4075
Tento měsícTento měsíc12731

Partnerské weby

apartman banner