„Ráda čtu o tajemstvích z historie českých měst. Přivítala bych něco o Českém Krumlově. Toto město je velmi malebné, má spoustu památek a zámek, který se vypíná nad řekou Vltavou…“
Plníme přání paní Renaty Š., ukážeme vám méně známou tvář Českého Krumlova. Tu, kterou halí dávná doba, tu, která není tolik patrná a nese v sobě pečeť magie a tajných vědění. Je to tak, neboť starý hrad Vítkovců se za pána Viléma z Rožmberka stal hned po Pra ze nejvýznamnějším sídelním centrem alchymistů, mágů a čarodějů všeho druhu. Vilém se často rád chlubil svým majetkem a také tím, že vydal na alchymii více než sám císař Rudolf II. V jeho temných laboratořích pracoval například i Antonín Michal z Ebersbachu, vězněný později Petrem Vokem v bráně zámku, kde také nakonec zemřel. V křížové chodbě minoritského kláštera se dochoval Antonínův kamenný náhrobek z roku 1593, v Krumlově mu patřil dům č. p. 77 s typickým kamenným portálem. Traduje se, že duše alchymisty se v tomto domě zjevuje i v dnešní době. Stále nad něčím bádá a mumlá magické formule a zaříkávadla. To však není zdaleka jediný přízrak spojovaný s městem Český Krumlov.

Je tu i legendární bílá paní rožmberská. Podle zápisu Viléma Slavaty, říšského kancléře, se bílá paní zjevovala, nejen když měl někdo z rožmberského rodu zemřít, ale také když se měl někdo narodit či slavit svatbu. V prvním případě byla spatřena v černých rukavicích (ty byly znamením smrti a smutku), při zvěstování radostných událostí měla rukavice bílé. Bílá paní se má též zjevovat v dnešním hotelu Růže, bývalé to jezuitské koleji. Když zavítáte na zámek, povšimněte si na druhém nádvoří zvláštní hermetické symboliky. Jsou zde mytologické, alegorické a biblické fresky. Je zde možné spatřit i cyklus planet. Na nároží ulic Na Louži a Široké stojí bývalý dům Jakuba Krčína z Jelčan, který je vyzdobený malbami iluzivních oken a postav z roku 1570. Zcela jistě nejzvláštnější a nejtajemnější dům se pak nachází na Latránu. Jde o nárožní dům, jehož fresky představují deset proměn lidského života - od batolete po starce. Prý se zde zastavuje čas a lidé, kteří sem vstoupí, mívají pocit, že je neustále někdo pozoruje.

Alchymistické symboly a pece naopak naleznete na domě v Klášterní ulici a v areálu minoritského kláštera na nádvoří najdete rajskou zahradu s kapličkou. V té stojí soška černé Matky boží z poloviny 17. století. A vzpomeňme ještě další z přízraků, které se zjevují v Českém Krumlově. Patří mezi ně syn Rudolfa II. Julian, kterého měl s dcerou antikváře Strady. Šílený mladík tu zabil svou milenku, dceru lazebníka, její mrtvolu rozřezal podle rituálu na kusy. Potom uspořádal smuteční obřad. Podle zpráv byl za tento hanebný čin zardoušen démonem, kterého sám často uctíval. Po smrti bylo jeho tělo údajně zčernalé, z nosu se mu řinula krev. Byl pochován na hřbitově nedaleko kostela Božího těla a Zvěstování Panny Marie, jeho duch však nenašel klid a je možné ho spatřit v noci, jak bloudí kolem svého hrobu. Je však nebezpečný, není radno se k němu přibližovat. V Masné ulici se naopak zjevuje přízrak, který nahlíží v noci lidem do oken. Traduje se, že je to duch muže, který v této ulici neustále hledá svou nevěrnou manželku, jež se v jednom z domů scházela s milencem. Naopak v Rybářské ulici dochází vždy před úplňkem ke zjevování malého dítěte. Když je klidná a tichá noc, je možné zaslechnout, jak volá svou matku. Ta jej podle pověsti ve vzteku hodila do řeky. Dítě ji hledá a běda té ženě, o které by před zjeveným dítětem někdo pronesl - „toto je tvá matka“.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2345028
DnesDnes77
VčeraVčera784
Tento týdenTento týden4999
Tento měsícTento měsíc25185

Partnerské weby

apartman banner