Nejstarší známky lidské kultury v Indii sahají do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Od poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem byla Indie obydlena indoevropským obyvatelstvem. Do této doby se také datuje první sociální rozdělení do kast. Od 5. století před naším letopočtem se v zemi šířil buddhismus, který byl vytlačen hinduismem až ve středověku, za vlády severoindické dynastie Guptovců. Od 16. století se od západu prosazoval islám.
Už od konce 15. století se na indickém pobřeží zakládaly první evropské obchodní osady a posléze kolonie. V 16. století vznikla Východoindická společnost. V roce 1947 byla Britská Indie rozdělena na Západní Pákistán a Východní Pákistán (dnešní Bangladéš) a Indii. Ústavou z roku 1950 je samostatná Indie demokratickou republikou.
Geologicky lze povrch Indie rozdělit na tři hlavní části: stará centrální Dekánská plošina, Indoganžská nížina a velehorská oblast na severu. Indie má i velké přírodní bohatství, avšak rychlý růst počtu obyvatel způsobuje, že tu není dostatek potravin. Mnoho Indů žije ve velmi chudých podmínkách, situaci dále zhoršují přírodní katastrofy, jako je kruté sucho, zemětřesení nebo povodně.
Indie je země, ve které žije velké množství různých etnických skupin a hovoří se v nich asi tisíci jazyky a nářečími. Obyvatelé také vyznávají mnoho různých náboženství, přestože více než čtyři pětiny z nich jsou hinduisté. Podle hinduistické tradice se lidé rodí do sociálních vrstev zvaných kasty. Přísná náboženská pravidla přikazují každé kastě, co má jíst, co si oblékat i jakou vykonávat práci.
Rodinná pouta jsou v Indii velmi důležitá a na sňatek se pohlíží spíše jako na spojení dvou rodin než jako na svazek dvou lidí. Je zvykem, že tu rodiče vybírají svým dětem partnery. V indických vesnicích se život prakticky po staletí nezměnil, lidé tu stále chodí každý den pro vodu do studně a domovy si osvětlují olejovými lampičkami. Tvrdí se, že 41 procent všech chudých světa žije právě v Indii. Najdeme tu ale na ženách i barevná sárí z pravého hedvábí, populární hudbu či geneticky modifikované potraviny. Indie je prostě zemí, která je nevyzpytatelná a nepředvídatelná.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469966
DnesDnes381
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden381
Tento měsícTento měsíc1596

Partnerské weby

apartman banner