Hora Olymp byla domovem dvanácti řeckých bohů, kteří v Řecku podle starověké mytologie vládli. Byli to Zeus a jeho manželka Héra, jeho bratři Poseidón, bůh moří, Hádes, bůh podsvětí, jeho sestra Hestia, bohyně rodinného krbu, a Diovy děti Athéna, bohyně moudrosti: Arés, bůh války, Apollón, bůh slunce, Artemis, bohyně měsíce a lovu, Afrodita, bohyně lásky, Hermes, posel bohů, a Héfaistos, bůh ohně a kovářů.
Bohové si na Olympu pochutnávali na ambrózii, pokrmu, jenž je měl činit nesmrtelnými, a nechali se bavit Apollónovou lyrou, Gráciemi a Múzami.
Paláce na Olympu postavili obři Titáni, známí jako Kyklópové. Ty Zeus osvobodil z Tartaru a oni mu na oplátku věnovali své blesky. Vybavení a ozdoby na Olympu ukul ve svých pecích Héfaistos. Na horu se vcházelo branou z oblaků, kterou hlídaly méně významné bohyně pojmenované podle ročních období. Ze soukromých komnat Dia a Héry byl výhled na Athény, Théby, Spartu, Korint, Argos a Mykény. Na druhém konci paláce byly prostory pro služebnictvo a na prostranství mezi oběma částmi byly domy ostatních bohů. Homér tvrdil, že na Olympu nikdy nefouká vítr, neprší ani nepadá sníh a že hora tone v nádherném světle.
Ve své Odyssei píše:
…Olymp, sídlo bohů domnělé
a věčné, jež bouře nikdy nebičují,
déšť nepromáčí a sníh nezasype.
Jen klid a mír a nebe bezoblaké zde září za nejčistšího dne .
…Tam se jeho božští obyvatelé veselí navěky.

Olymp byl původně považován za prchavé místo vysoko nad mraky a teprve později začal být považován za horskou lokalitu. A ještě později začal být spojován s konkrétními horami. Dnešní hora Olymp je masiv čtyř vrcholků mezi Thesálií a Makedonií u Egejského moře. Nejvyšší z nich a zároveň nejvyšší horou Řecka je se svými 2917 metry Mytikas. Tyčí se nad hlubokou propastí jménem Kazania (horský kotel). Ostatní vrcholy kolem propasti se jmenují Stefani, Skala a Skolio. Stefani se rovněž nazývá Thronos tou Dia (Trůn Diův) a z některých úhlů skutečně vypadá jako zadní strana obří lenošky anebo trůnu.
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450718
DnesDnes497
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2749
Tento měsícTento měsíc1664

Partnerské weby

apartman banner