Michalovice svou současnou podobou potěší snad každého příznivce romantických hradních zřícenin. Nicméně bylo by škoda nepodívat se na tento hrad v době, kdy vznikal a byl významným středověkým sídlem. Ostatně krátká cesta časem, kterou podnikneme za pomoci literatur y dříve, než se na určitý hrad či zámek vydáme, nám přijde vhod právě při samotné návštěvě. Jednak víme, na co se při návštěvě určité památky podívat, spousta architektonických detailů a jiných zajímavostí by nám bez alespoň krátkého předchozího seznámení jistě unikla, ale především nám psaný text přiblíží funkci a vývoji sídla.

Rovněž nám může zprostředkovat pohledy do řady stránek života v něm i v určité době. Ostatně právě to je pro řadu milovníků historie velmi lákavá a vzrušující představa, pro kterou nelitují mnoha stovek metrů vystoupaných do nejrůznějších kopců, na nichž středověké hrady obvykle stojí. Naše představivost, fantazie a kvalitní literatura jsou tak nejlepšími společníky na našich toulkách časem.

Zkusme třeba takový konec třináctého století. Zhruba v sedmdesátých letech tohoto věku totiž Markvarticové začali Michalovice budovat, aby z nich záhy učinili své sídlo. Prvním známým majitelem Michalovic z řad příslušníků tohoto významného šlechtického rodu byl Jan z Michalovic. Posledním pak Jindřich Kruhlata z Michalovic, který skonal v roce 1468, údajně na následky zranění z bitvy s křižáckými vojsky, kdy stál na straně krále Jiřího z Poděbrad. Hrad tak sňatkem získal Jan Tovačovský z Cimburka.

Avšak hrad již na počátku šestnáctého století přestal být pro své majitele potřebný, skončila tedy i jeho údržba a začal se označovat jako pustý. Několik století pak statečně odolával zubu času, až mu lidská chamtivost v devatenáctém století zasadila citelný úder. Hledači pokladů se domnívali, že zde nějaký naleznou, proto kopali, kde je napadlo a podkopávali i hradní zdi. Hradní věž se roztrhla a sesula zhruba o jedno patro. Naštěstí došlo na začátku dvacátého století k její záchraně, je však o několik metrů nižší, než bývala kdysi.

Ještě si vzpomínám na svoje první setkání s tímto hradem počátkem devadesátých let dvacátého století. Tehdy přístup do hradu, kterému místní neřeknou jinak než Putna, fungoval tak, že návštěvníkům paní v domku u hradu půjčila klíč od dvířek do oplocené zahrady pod zříceninou. Nu, a pokud jste měli to štěstí, že tam v té době nezavítal další zvídavý turista, mohli jste si okusit na pár minut pocit hradního pána a popustit uzdu své představivosti. Michalovice totiž díky svým zachovaným stavebním částem a poloze na vyvýšenině na pravém břehu řeky Jizery zrovna vybízí k tomu, zamyslet se nad tím, jakou roli musel takový hrad před zhruba šesti sty roky plnit v dobách míru i válek. Jak v něm vypadal běžný život? Či naopak, jak se asi cítili obránci při obležení? Jaké byly nároky hradního pána na úroveň bydlení a reprezentaci, kterou mu jeho sídlo mělo zajišťovat?

Dominantou Michalovic byla vždy věž, o jejímž osudu jsme se již zmínili. Na jih od ní se rozkládal hradní palác. A samozřejmě celý hradní areál byl obehnán pásmem hradeb a chráněn hlubokým příkopem. Velmi dobrým pomocníkem pro naší představivost při odhadu, jak asi hrad vypadal o nějaké to století dříve, představují starší ilustrace. Například ze čtyřicátých let devatenáctého století se dochovalo zajímavé vyobrazení od J. Richtera.

Vůbec období romantismu a jeho nadšení pro zobrazování památek a zejména starých hradů dodnes vděčíme za zprostředkování podoby mnoha staveb, které se bohužel od té doby nezřídka opět změnily dalším pustnutím. Ostatně i Karel Hynek Mácha, autor snad naší nejznámější básně, který putoval po krásách tohoto kraje vybaven „sešitem na hrady spatřené“ navštívil Michalovice roku 1835. Naše uspěchaná doba má alespoň tu výhodu, že místo sešitu si pro zachování odkazu a krásy těchto míst stačí vzít fotoaparát.
Milan Žoha
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476893
DnesDnes84
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3234
Tento měsícTento měsíc8523

Partnerské weby

apartman banner