Ve východních Čechách, severozápadně od Hradce Králové, se v malebné krajině podhůří Orlických hor nachází renesanční zámek Opočno. Je to starobylé místo, kudy již před mnoha lety vedla obchodní stezka. Tehdy ji hlídalo pouze hradiště, které možná patřilo rodu Sla vníkovců.

Ve 2. století zde stál knížecí hrad Přemyslovců. Prvním známým majitelem byl ve 14. století Mutina z rodu Drslaviců z Dobrušky, po něm vládl Sezema a dále Štěpán, oba ze stejného rodu. Půta z Častolovic koupil opočenské panství roku 1390, ale již na počátku 15. století zde vládl nejvyšší purkrabí Jan Krušina z Lichtenburka. V dobách husitských nepokojů Opočno držel Jan Městecký z Opočna, který nejdříve podporoval husity, ale později je zradil, a ti mu na oplátku rozbořili hrad. V dalších letech se na Opočně rychle střídali majitelé. Roku 1495 koupil Opočno Mikuláš Trčka z Lípy, představitel jednoho z tehdy nejbohatších rodů v české zemi. Jeho dědic Zdeněk Trčka začal s úpravou rozbořeného hradu a po něm pokračoval Vilém Trčka, který nechal vystavět nový renesanční zámek.

Vilém Trčka zemřel roku 1569 a Opočno nakrátko získal rod Žerotínů. Dalším majitelem byl Jan Rudolf Trčka, který měl za ženu Marii Magdalenu, poddanými hanlivě přezdívanou „zlá Manda“, jež byla vzdělaná a schopná, ale zároveň krutá. Roku 1634 byl syn Jana Rudolfa, Adam Erdman Trčka, zavražděn v Chebu spolu s Albrechtem z Valdštejna. Téhož roku zemřel i Jan Rudolf Trčka a trčkovský majetek byl zkonfiskován. Opočenské panství připadlo italskému šlechtici Rudolfovi Colloredo-Wallsee, jenž byl důstojníkem císařské armády. Po něm od roku 1657 vládl na zámku jeho synovec, který byl královským komorníkem a státním radou. Dalším majitelem byl Jeroným Colloredo, nejvyšší zemský hejtman na Moravě, tajný rada a komoří. Po Jeronýmovi převzal Opočno Rudolf Josef Colloredo, místokancléř říše. Dále, na konci 18. století, zde vládl František I. de Paula Gundaker, který se oženil s Marií Isabelou z Mansfeldu, a tím se rodové jméno Colloredo rozšířilo na Colloredo-Mansfeld. V roce 1813, kdy už v Opočně vládl hrabě Rudolf Josef II. Colloredo-Mansfeld, se zde konalo diplomatické jednání protinapoleonské koalice za přítomnosti ruského cara Alexandra a rakouského kancléře Metternicha.

Dále Opočno zdědil František Gundaker II. a po něm Josef I. Colloredo-Mansfeld. Rod Colloredo-Mansfeld vlastnil opočenský zámek až do druhé světové války, během níž byl pod nacistickou správou. Po skončení války připadl zámek státu.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474347
DnesDnes95
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden688
Tento měsícTento měsíc5977

Partnerské weby

apartman banner