Okouzlující hory, panenská, civilizací zcela netknutá příroda – to všechno je svět známý našim předkům, odrážející se v mýtech, tajích a pohádkách. Altaj je jedním z největších a nedotčených míst na světě. Rozmanitost přírody je dána členitostí povrchu i plochou na rozhraní sibiřské tajgy, kazašských stepí a středoasijských polopouští. Můžeme zde vidět cedrovou tajgu, poušť nebo rozsáhlé močály a horkou step hned vedle ledovců. Altaj totiž patří mezi jedno z nejméně osídlených míst na světě, takže ho člověk ještě nestihl zdevastovat.
Nejvyšší partie hor jsou královstvím velkých šelem - medvěda, vlka, rysa, rosomáka či sněžného leoparda. Obávat se jich ale nikdo nemusí, jsou velice plaší, takže je možná ani nespatříte. Určitě zde ale uvidíte orly skalní a jiné dravé ptáky a při troše štěstí se před vámi objeví v horské tundře kozoroh ibex.
Náboženství Altajců je zajímavé, opírá se o animistické tradice šamanství. Podle náboženské tradice Altajců je struktura světa stvořena třemi stupni: nebem, zemí a peklem. Ty jsou spolu spojeny dírou, kterou bohové sestupují na zem a mrtví do podsvětí. Právě touto dírou může šamanova duše proniknout do nebe či pekel. Šamani tvoří podstatnou úlohu při hájení psychické identity společenství proti neviditelným silám a jsou považováni za bojovníky proti démonům, hájící život, zdraví a plodnost. Šaman je tu nenahraditelný při každém obřadu týkající se duše a všeho, čemu je vystavena – nemoci (když je duše posedlá zlým duchem nebo se někde ztratila) a smrti (když má být duše vyprovázena na onen svět).
Pro domorodé kultury jsou pozemky na Altaji posvátné. Je tu i velká skupina „starých věřících“, kteří uprchli do Altaje, když se odtrhla od ruské pravoslavné církve asi před 200 lety.
Hlavním městem je Gorno – Altajsk (sever Altajské republiky). Hlavní tepnou je Čujský trakt, který se táhne ze severozápadu na jihovýchod. Altaj ale nejsou jen hory, ale také jezera. Každý místní vám tu bude vyprávět o Těleckém jezeře. Největší řeky tu jsou Katun a Biya. Soutok řek nakonec tvoří řeka Ob, jedna z nejdelších řek v Sibiři, která teče na sever do Severního ledového oceánu. Není nic přirozenějšího, než se vydat na cestu po Altaji a vychutnat si plodnost této země okořeněnou šamanskými rituály a tradicemi předků, kteří nás v této zemi doprovázejí ostřížím zrakem z onoho světa. Pokud se i vy chcete podívat do těchto míst, můžete využít nabídky přátel Spiritu, protože do Altaje bude odjíždět menší skupina lidí v období od 28. července do 7. srpna. Ubytování bude zajištěno na část pobytu v novém luxusním hotelu a na další část v dřevěných srubech s hygienickým centrem, vždy se snídaní. Celkem se navštíví tři oblasti. Zajištěný je tento program: Návštěva vesnice šamanů a kouzelného kamene, farma jelenů maral a asika (omlazovací koupele z parohů), údolí bylin, přírodní včelařství, zpracovávání altajských bylin (altajsko-tibetská medicína) a další. Každý účastník si musí zajistit platné turistické vízum (Praha, Brno, Karlovy Vary – 990,- Kč) a letenku do Novosibirska (cena přibližně od 10 000 Kč). Platba na ostatní náklady (ubytování, snídaně, převozy, program) bude 25 000,- Kč. Bližší informace na telefonu 603546478 nebo e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427329
DnesDnes437
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2527
Tento měsícTento měsíc22808

Partnerské weby

apartman banner