Kavkazskou oblast již starověcí Řekové považovali za kolébku poznání. Ve starořeckých bájích byl Prométheus přikován ke kavkazské skále poté, co bohům ukradl tajemství ohně. V pověstech figuruje i Médea, která disponovala zvláštními znalostmi medicíny. Ta byla dcerou kolchidského krále a Kolchida ležela na území současné Gruzie. Historie kavkazského regionu stále halí různá tajemství. Nacházejí se tu například megalitické stavby, zbytky kyklopských staveb atd. Kavkazská naleziště nesou shodné znaky s podobnými stavbami jinde ve světě (Stonehenge, Malta, Tuihuanaco…). Protože však kavkazské megality leží v odlehlých, těžko dostupných místech, nebyli zde archeologové schopní provést důkladnější výzkum.
Kde konkrétně se můžeme se stavbami setkat?
Několik jich bylo objeveno i v Gruzínské republice, jedno naleziště je v historické rezervaci Kidekari, jež je v provincii známé starodávnou kulturou Trialeti. Na svazích pohoří Trialeti ve výšce 1600 metrů nad mořem se na ploše desítek kilometrů rozprostírají kyklopské hrady, menhiry datované až do období druhého a prvního tisíciletí před naším letopočtem. V okolí a uvnitř návrší jsou prvky připomínající dlouhou řadu tunelových systémů, bran, věží, opevnění a domů. U obce Tejisi je pět metrů vysoký menhir, je součástí středověkého chrámového komplexu. Menhir prý vyzařuje určitou úroveň radioaktivity. Jiná megalitická pevnost se nachází u jezera Paravani v lokalitě Akhalkalaki ve výšce 2752 metrů, další leží ve východní Gruzii v provincii Kakheti (u vesnice Patara Abuli) nebo v blízkosti města Manglisi v údolí řeky Algeti.
Materiál a původ staveb
Velké stavby sestávají z čedičových bloků, některé balvany jsou dlouhé i čtyři metry. Bez použití malty byly pokládány na sebe. Není jasné, proč lidé z doby bronzové stavěli takovéto pevnosti a komplexy a na tak nedostupných místech. Ttejně tak nikdo netuší, za pomoci jakých technologií to zvládli, když měli jen jednoduché nástroje. Chybí pravdivé informace o civilizacích, které na takových místech žily. Zůstávají jen legendy o bozích nebo obrech.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427318
DnesDnes426
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2516
Tento měsícTento měsíc22797

Partnerské weby

apartman banner