Arta-Wararlpanha (hora Serle), vrchol v severní části pohoří Flinders, je posvátné místo pro Adnyamathanhy, kteří jeho vznik vysvětlují ve své mytologii.
Kdysi, když byla země ještě plochá, ji navštívili dva klokani – nížinný Urdlu a horský Mandya. Urdlu měl spoustu potravy, ale Mandya měl hlad a chtěl Urdluovo jídlo. Nakonec se mu podařilo Urdluův zdroj potravy najít, protože ho sledoval, ale Urdlu se na něj rozzlobil a zbil ho. Mandya šel tedy pryč, že zůstane sám, a vytáhl si z jedné rány oblázek. Odfoukl ho do kraje a z oblázku z nížiny vyrostlo pohoří Flinders. Čím víc foukal, tím víc hory rostly. Protože Urdlu byl klokan, který žije v nížinách, viděl, že by mohl o svůj domov přijít, a tak zamával ocasem a zatlačil pohoří Flinders na jeho dnešní místo.
Posvátné místo Arta-Wararlpanha vytvořili dva hadi v Čase snění.
Je to jedna z posledních oblastí, kde se Adnyamathanhové ubránili útočníkům. Jsou zde pohřbeni jejich rituální vůdci, kteří stáli v čele odporu na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Lokalita je proto pro Adnyamathanhy posvátná jak mytologicky, tak historicky.
(vlb)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473250
DnesDnes139
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3665
Tento měsícTento měsíc4880

Partnerské weby

apartman banner