Z Kojetína u Přerova pocházel alchymista Petr Lipenský z Týna. Ten pracoval v Českém Krumlově u Viléma z Rožmberka. V rožmberském archivu v Třeboni se dochoval jeho dopis adresovaný Vilémovi do Prahy, v němž žádá, aby se mohl odjet podívat na Moravu, kde laboroval jeho otec s jistým Martinem Rezlem.
Tady, a také v Dubu u Olomouce, padala roku 1847 nebeská mana. Právě tak je to zachyceno ve staré kronice kojetínských sedláků Ivanů: „Ten rok byl mezi lidem veliký hlad, ale místy napršela mana, kterou lidé sbírali a vařili. Spadla i v Jestřábí v panském lese a byla sladká, když ji jedli.“ To, že právě v těchto místech padala nebeská mana, potvrzuje i zpráva kronikáře O. Mazala z Dubu u Olomouce. „Roku 1847 dne 29. června padala mana tak velká, jako vika, jako hrách, jako hrubé žito. Pršela v kovářové zahradě v Dubě na sv. Petra a Pavla.“
Za hrází, v místech známých U Žlutého dolu, měl kdysi stávat mlýn, který se propadl do země. Vypráví se, že je tu zasypán zlatý poklad, hlídaný hejnem zuřivých vran.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471047
DnesDnes259
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1462
Tento měsícTento měsíc2677

Partnerské weby

apartman banner