Dokáže uvolňovat svaly, zlepšovat krevní oběh, zmírňovat stres, léčit zranění. Masáž je nejstarší formou terapie. Člověk si ji většinou představuje tak, že masér svýma šikovnýma rukama přejíždí určité partie, jemně tlačí na svaly, a pak se automaticky dostaví úleva. Ovšem není masáž jako masáž.

Ajurvédská. Má především regenerační a léčivý účinek. Správným provedením dochází k uvolnění svalů. Na rozdíl od klasické masáže není prováděna hnětením a přílišným tlakem, ale naopak je velmi jemná. Její účinek je dán přesně vedenými tahy, správným provedením dochází k uvolnění svalové tkáně, k nastartování správné činnosti cévního a lymfatického systému, z těla se přitom odplavují nežádoucí toxické látky. Kombinuje se s nanášením aromatických olejů a bylin.

Klasická masáž. V západních kulturách je považována za základní formu masáže. Odstraňuje únavu, bolestivost svalstva, posiluje regeneraci organismu, napomáhá k lepšímu prokrvení, pozitivně ovlivňuje lymfatický systém. Klasická masáž se doporučuje při častých bolestech hlavy, stresu, napětí, neklidném spánku. Podle hloubky použitých masážních pohybů se stimulují nebo uklidňují nervová zakončení, čímž dochází k povolení napjatých
a bolestivých svalů.

Reflexní masáž. Za její kolébku se považuje Čína, Vietnam. Je to masáž reflexních bodů, tzv. receptorů, které se nacházejí na chodidlech. Jsou to citlivá místa, která jsou spojená s částmi lidského těla a orgánů jako by neviditelnou pavučinkou. Skrze ní proudí tzv. energie, která se může zastavit a vzniknout blokády, nerovnováha energie souvisí s menšími či většími zdravotními problémy.

Masáž lávovými kameny. Využívá studené nebo vodou zahřáté kameny, terapeut ovšem může využít i kameny, které jsou nahřívané olejem. Kameny se pokládají na pacientova záda, kde udržují teplo, které proniká hluboko do svalů, čímž se uvolňuje napětí. Blahodárně působí na unavené a bolestivé svaly, pomáhá odstraňovat nespavost, zklidňuje psychiku, pozitivně ovlivňuje soustředění, trávení, metabolické pochody, posiluje imunitní a lymfatický systém.

Thajská masáž. Pochází z Indie a je založena na ajurvédě a józe. Její technika spojuje klasickou masáž s jógou, tedy jejími pózami v průběhu celé masáže. Vychází z existence neviditelných energetických linií, na nichž leží akupresurní body. Rozdíl mezi klasickou a thajskou masáží spočívá zejména v účinku. Zatímco obyčejná masáž do jisté míry uleví, u thajské masáže má úleva mnohem delší trvání.
(ruch)

DODATEK
Masáž se nedoporučuje tehdy, když je tělo nějakým způsobem oslabené a vyčerpané. Není vhodná ani pro pacienty po operaci dutiny břišní a hrudníku, nádorových onemocněních, při křečových žilách, v poslední třetině těhotenství.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505027
DnesDnes86
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3279
Tento měsícTento měsíc16373

Partnerské weby

apartman banner