Každý správný panovník měl prý v dávných dobách svého šaška. I to je však jeden z tradovaných omylů. Skutečně dobrých šašků bylo jen málo, přímo legendárním mudrcem se mohl pochlubit rozporuplný český král Jiří z

 Poděbrad.

Jeho slavný Paleček byl údajným zasvěcencem a filozofem, který se díky obratné manipulaci dostal až k zemskému vládci. Tím pádem mohl ovlivňovat i různé důležité události.

Mystéria obilného klasu

Paleček nebyl žádným „palečkem“, tedy mužem malého vzrůstu, proto nesplňoval ani hlavní podmínku „šaškovského“ řemesla. Prý se ani šaškovsky neoblékal, jen při sobě neustále nosil magickou hůl s rolničkami a zvláštní vyřezávanou hlavou. Napadá nás známý motiv „nulové karty“ z tarotové Velké arkány. Nazývá se Blázen, ukazuje počátek velké cesty, duchovního probuzení. Je to boj, člověk se musí chovat jako šašek, pronásledován posměváčky vykročí na obtížnou a dlouhou cestu.

O královském Palečkovi nevíme skoro nic, známe jen jeho pseudonym. Ještě podivnější byl kejklíř a kouzelník Žito. Jeho skutky a žerty se dostaly až do pověstí. Připomeňme si, že nejtajnější starověká mystéria v Evropě se nazývala „eleusínská“. Jednalo se o tajné obřady uctívání obilného klasu. Kdo ze zasvěcených něco vyzradil, byl popraven. Žito (alespoň jménem) měl ke klasovým zasvěcencům docela blízko. Byl s nimi tedy nějak spřízněn?

Skřítci ochránci milují sladkosti

Také trpaslíci, skřítci a permoníci (důlní skřítci) byli uctíváni kvůli svým schopnostem. Trpasličí bytosti měly kladný vztah k temným koutům, šachtám, jeskyním, puklinám.

U Kašperských hor stávalo osamocené obydlí. Udržovaný dům měl zadní trakt, který byl přitisknut k příkrému svahu. V něm žili „horští kováříčci“, malé podzemní bytosti. Skřítci pomáhali rodině a dolovali zlato. Sedlák jim na noc připravoval sladké laskominy, oni zase jeho statek chránili před zloději, požáry a nepohodou. Navíc mu přidali nějaký ten plátek zlata pod talíř.

Když hospodář zemřel, dům koupil nový majitel. Vchod do svahu zavalil a skřítci se už neukázali. Do roka statek vyhořel.

Tajemný svět malých bytostí zůstal neprozkoumán, nikdo po něm již nepátrá. Lidé mají asi jiné starosti…

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503465
DnesDnes264
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1717
Tento měsícTento měsíc14811

Partnerské weby

apartman banner