Dlouhodobá únava se většinou rodí ze špatné nálady a nahromadění tisíců malých životních stresů. Může-li lékař vyloučit jakékoli závažnější příčiny, už samo vědomí, že se neděje nic mimořádného, člověka povzbudí. A pokud se opravdu něco

děje, čím dřív se na to přijde, tím lépe.
Sedm běžných onemocnění, která vyvolávají pocity chronické únavy:
Štítná žláza. Když nevyrábí dostatek tyroxinu, jenž pomáhá regulovat srdeční tep, krevní tlak, tělesnou teplotu, přeměňovat stravu v energii, jedním z nejběžnějších příznaků nedostatečné produkce hormonů štítné žlázy je právě únava.
Selhání srdce. Únava patří mezi typické projevy srdečních selhání. Srdce nepracuje na sto procent, jen částečně, proto ta únava.
Syndrom chronické únavy. Chronický únavový syndrom se velice těžko rozpoznává, protože na něj neexistuje žádný speciální test a pacienti trpí řadou rozličných problémů. Jeho příčina zatím zůstává neznámá.
Deprese. Deprese má mnoho tváří a rozličné průvodní znaky. Jedním z jejich záludných projevů je únava.
Spánková apnoe. Spočívá v tom, že se lidem ve spánku prověsí horní dýchací cesty a oni nemohou pořádně dýchat. To způsobuje nedostatek kyslíku v organismu, takže vlastně nemohou pořádně usnout. Nevyspání způsobuje únavu. Na to už je recept - dýchací maska, pomůcka, která zvyšuje tlak vzduchu v krku, takže dýchací trubice se nemohou uzavřít.
Chudokrevnost. Chudokrevnost způsobuje nedostatek železa, tělo pak nemůže produkovat dostatek hemoglobinu, jenž v červených krvinkách pomáhá rozvádět po těle kyslík. Existuje přes sto druhů chudokrevnosti. Nedostává-li se železo, pak se to projeví zvýšenou únavou.
Přecitlivělost na lepek. O poruchách imunity zapříčiněné alergickou reakcí střev na lepek, známých dnech jako celiakie, se neví příliš dlouho. Dnes už se ví, že jedním z projevů je chronická únava a ztráta energie.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505654
DnesDnes123
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3906
Tento měsícTento měsíc17000

Partnerské weby

apartman banner