Čtenářka Karolína U. se redakci svěřila: „Prodělala jsem ke konci října silné nachlazení a pořád se nemohu zbavit kašle. Vypadá to na bronchitidu, ale já si nemohu dovolit marodit. Poradíte mi?“

V souvislosti s tématem dotazu jsme vyzpovídali ruskou lékařku

MUDr. Taťánu Kozlovou. Ta se léta zabývá alternativní medicínou a je lektorkou přednášek o zdraví (nejen) v seniorském centru v Praze. Podle lékařky Taťány bronchitida patří k velmi k častým podzimním potížím, nahrává jim ráz počasí…

MUDr. Taťána Kozlová říká: Bronchitidy vznikají z obyčejného prochladnutí, které přejde - nezachyceno včas, neléčeno - z akutní formy bronchitidy do chronického stavu či zánětu plic. Pacient pak může užívat opakovaně různá antibiotika, zkouší řadu léků, ale potíže přetrvávají. Kašel se trochu utlumí, ale vzápětí se vrací. Bronchitidou jsou ohroženy zejména děti, ale i dospělí se sníženou imunitou. Ta totiž doslova otevírá dveře této nemoci. Imunitu lze posílit pomocí propolisu, mumia a koloidního stříbra. Můžete je propojit a užívat s čímkoli, s klasickou i netradiční medicínou.

Kromě oslabené imunity hrají roli také viry a infekce, které člověk v minulosti prodělal (třeba chřipku atd.), protože viry, byť v oslabené formě, zůstávají přítomny v lidském organismu. Příčinou bronchitidy je pak virová infekce.

Bronchitida tedy obvykle začíná jako respirační virové onemocnění. V průběhu jednoho týdne se projeví silným kašlem, který může být suchý nebo vlhký, ale vždy je provázen zvýšenou teplotou (37 až 38 stupňů Celsia). Mnozí lidé na prochladnutí a nebezpečí komplikací nereagují adekvátně, potíže přecházejí. Jenže pokud s tím 10 dní nedělají nic, z akutní fáze se stává dlouhodobý chronický problém.

Jak bronchitidu léčit?

Ať se pacient snaží léčit sám a nebo jde k doktorovi, vždy začíná tím, že se potřebuje zbavit zahlenění. Buď použije léky od lékaře, nebo zkusí přírodu - bylinky. Základem je ale vždy rozředit hleny, aby je bylo možné vykašlat. Pomoci může ozonoterapie, má blahodárný vliv na plíce i průdušky. Další možností jsou inhalace - rozšíří kapacitu plic a pomáhají odstranit zahlenění. Do horké vody se přidá například malé množství obyčejné jedlé sody a inhaluje se. Tak se změkčí a uvolní kašel. Nebo je dobrý jedlový olej (ze sibiřské jedle). Chce to jednu či dvě kapky do horké vody, ručník na hlavu a zhluboka dýchat páru.

Když je kašel suchý (ten bývá nejčastěji) - hruď bolí, nelze odkašlat - je potřeba použít bylinky či jiné prostředky, které ho změní na vlhký. Existuje starý recept - teplé mléko, ale s malým množstvím skořice, a přidává se do něj i med. Skořice se bere na sklenku nápoje (150 až 200 ml) jen trochu - malá dezertní lžička, medu také malá lžička. Takto připravený horký nápoj se pije na noc, před spaním. Ovšem pokud se člověk léčí, zůstává doma a nechodí do práce, může ho užívat ráno i večer.

Další lidové moudro doporučuje horké mléko s česnekem a medem. Vezmou se jeden nebo dva stroužky česneku, nastrouhají se a dají do sklenky horkého mléka (150 až 200 ml). Přidá se opět lžička medu. I to je účinný prostředek na zvlhčení suchého kašle.

V lékárnách seženete samozřejmě mukosolvan a řadu dalších preparátů, například je dobrý sirup s jitrocelem. Ale stejně dobrou službu vám mohou prokázat i bylinky.

Které konkrétně máte na mysli?

V prvé řadě je prospěšný čaj z lipového květu s lopuchem. Připravuje se v poměru jedna ku jedné (jedna lžíce lipového květu a jedna lopuchu). Zalije se půl litrem (až 0,7 litru) horké vody, přikryje se a nechá vylouhovat. Nápoj se pije teplý, na nohách přitom musí mít pacient teplé ponožky a také hrudník by měl mít v teple. To je základní pravidlo.

Dobré je také vědět, že při bronchitidě potřebuje tělo hodně karotenu. Dost je ho v mrkvi, ale ještě více ho má červená jeřabina. Lze užívat samotné plody jedlé jeřabiny, udělat z nich kaši s medem a skořicí… Na závěr bych přidala jeden netradiční recept pro maminky dětí. Může se zdát podivný, ale je velice účinný. Nejtěžší bronchitidy totiž bývají právě u malých dětí, špatně se léčí. Při každé bronchitidě je potřeba dobře vyhřát hrudník, ovšem s výjimkou oblasti kolem srdce. V jednom starém receptáři z 18. století jsem našla následující radu, jak na to. Vezmou se vajíčka a usmaží. Proč právě vajíčka? Ta totiž dlouho udrží teplo. Vajíčka dáte na papír nebo jemnou látku a přiložíte na hrudníček dítěte. Zepředu i zezadu, jen oblast srdce vynecháte. Vajíčka udrží teplo až šest hodin! Po šesti hodinách se zábal (obklad) sundává.

Lucie Zemanová

Kontakt: 603 537 825

MUDr. T. Kozlová bude 19. 11. přednášet v Léčitelském centru Spirit v Teplicích!

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523011
DnesDnes574
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2113
Tento měsícTento měsíc14779

Partnerské weby

apartman banner