Podle Lékařů bez hranic každý rok zemře na malárii okolo  600 000 lidí a dalších 200 milionů se nakazí. Slovo malárie pochází z latinského mala aria, což znamená „zkažený vzduch“, neboli výpary z bažin a močálů. Lidé se

domnívali, že malárie vzniká dýcháním tohoto vzduchu.

Malárie je infekční onemocnění běžně se vyskytující v tropických a subtropických oblasech Afriky, Latinské Ameriky, Asie a v zemích na pobřeží Tichého oceánu. Ke všem formám dochází infekčním přenosem malarických jednobuněčných parazitů zvaných Plasmodium. K tomu, aby tento parazit mohl růst a rozmnožovat se, potřebuje komára Anophelesa člověka. Když nakažený komár někoho štípne, vniknou paraziti do krve postiženého. Rozmnoží se v játrech, a protože v tomto orgánu probíhá krvetvorba, dostávají se znovu do krve. Parazit žije uvnitř červených krvinek. Nejdříve za týden se objeví horečka, zimnice s třesavkou, bolesti hlavy a končetin, někdy se přidají i průjem a zvracení. Tento stav lze zaměnit s příznaky chřipky. Není-li u nejnebezpečnější formy malárie včas zahájena léčba, může v krátké době dojít k těžkému poškození orgánů, ztrátě vědomí a smrti. Méně nebezpečné formy malárie, které neohrožují život, se mohou projevit měsíce, nebo dokonce roky po ukončení pobytu v malarické oblasti.

Podstatu onemocnění odhalil v roce 1897 britský lékař Ronald Ross (1857 – 1932), v roce 1902 za to získal Nobelovu cena. Objevil v žaludcích komárů parazita, který způsobuje malárii. Aby dokázal, že tito komáři jsou skutečně přenašeči nemoci, nechal se jimi poštípat. Teprve když onemocněl, bylo mu uvěřeno.

Nejlepší obranou proti malárii (mimo očkování) je ochrana před štípnutím komárem. Komáři Anopheles napadají své oběti hlavně v době mezi soumrakem a svítáním. Doporučuje se proto v tuto dobu nosit oděv, jenž zakrývá celý povrch těla. Vhodné je použití repelentů proti komárům na oděv i na pokožku. Lze také zapalovat vonné tyčinky, jež komáry odpuzují, a při spánku používat ochrannou síť. A na závěr jedna zajímavost. Před lety se uvádělo, že kolonizátoři v tropických a subtropických oblastech popíjeli preventivně tonik s ginem. V toniku je chinin a ten gin? Ten byl možná proti pocení.

(kýr)

Dodatek: Plasmodium (česky zimnička) je rod prvoků z kmene výtrusovci (Apicomplexa) a třídy krvinkovky (Haematozoea), jehož někteří zástupci jsou známí především jako původci malárie. Má složitý životní cyklus. Mezi hostitele patří různí plazi, ptáci či savci (včetně člověka), definitivním hostitelem jsou komáři rodů Aedes, Anopheles a Culex.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505656
DnesDnes125
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3908
Tento měsícTento měsíc17002

Partnerské weby

apartman banner