Artróza představuje dlouhotrvající, pomalu se vyvíjející onemocnění jednoho nebo více kloubů, kde v popředí stojí degenerace, nebo-li opotřebování kloubní chrupavky. Artróza poškozuje funkci kloubů, omezuje pohyb a způsobuje bolest. Nejčastěji dochází

k poškození kyčelních a kolenních kloubů, protože jsou nejvíce namáhány. Někdy se o ní hovoří jako o nemoci 21. století, neboť postihuje stále více lidí. Omylem též zůstává, že k takovýmto stavům dochází až v seniorském věku, neboť tyto projevy mohou být velmi individuální. Stává se tak, že artróza se může v některých případech objevit již ve věku kolem třiceti let. K artrotickým změnám dochází u čtyřiceti procent žen a mužů ve věku mezi 45 a 65 lety, ve věku nad 65 let se objevuje téměř u sedmdesáti procent populace. Ne všechny rentgenologicky prokázané artrotické změny však musí vyvolat u postiženého pacienta bolesti, omezení pohyblivosti a otoky.

Artrózu způsobují různé faktory, ale v mnohých případech vzniká právě následkem přetěžování kloubů. Začíná poškozením chrupavky, kdy chrupavkové buňky, tzv. condrocyty, citlivé na nepříznivé vlivy, produkují „neplnohodnotnou“ mezibuněčnou hmotu, která následně omezuje normální funkci kloubu a zároveň klesá též i obsah chondroitinsulfátu jako stavební složky chrupavky. Po čase se tak chrupavka stává tenčí a dochází k oslabení její pružnosti až do takové míry, že už nedokáže plnit požadavky zátěže. Artróza původně hladký povrch chrupavky zdrsní, a tím klesá jeho schopnost tření po pohybu kloubu. V průběhu zániku chrupavky se uvolňují enzymy, které poškozují zdravé chrupavkové tkanivo. Následkem přetížení kloubu a nedostatečného tlumení nárazu kost pod chrupavkou částečně popraská, takže vzniknou tzv. mikrofraktury. Aby se tento problém vyrovnal, kost se tak stane hustší a zároveň křehčí.

Nové kostní tkáně vznikají především na okraji kloubu, což omezuje jejich pohyblivost. Jelikož se v kloubní chrupavce nenacházejí nervy a zánik probíhá v začátku bez zánětu, vznik artrózy je delší dobu nepozorovatelný. Bolesti tak začínají až v poměrně pokročilém stadiu, kdy vlivem zánětlivých látek vznikají záněty kloubního pouzdra, které zduří.

Dá se vůbec nějak proti artróze bránit? Nejprve se přistupuje k odstraňování příznaků, tzv. symptomatickou terapií a k odstranění těch faktorů, které vznik artrózy podporují. Dále následuje dlouhodobá terapie, během které je zapotřebí zpomalit nebo podle možnosti zastavit další vývoj artrózy a tím podpořit obnovu kloubu. Nabízejí se různé možnosti léčby, třeba fyzioterapie, ergoterapie či medikamentální léčba, také ortopedické pomůcky a v případě, že ostatní opatření nepomáhají vůbec nebo málo, přistupuje se k chirurgickému zákroku.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586078
DnesDnes51
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4971
Tento měsícTento měsíc16442

Partnerské weby

apartman banner