Chrápání znepříjemňuje život nejen samotnému postiženému, ale především jeho okolí. Dříve se mělo za to, že chrápání může být neškodné, spí-li postižený na boku a ne na zádech, kdy má ohryzek ve velmi nepříznivé poloze a funguje jako

záklopka dýchání. Je prokázáno, že hlasitější dýchání může být příznakem závažné poruchy spánku. Zvučné dýchání je způsobeno vibracemi měkkého patra. Stává se, že chrápání je důsledkem normálního nachlazení, rýmy, kdy se špatně dýchá nosem. Někdy jde o vrozený problém, kdy člověk má trochu delší měkké patro a nutí ho to dýchat ústy. Postižený může mít sklon i k častým rýmám nebo utrpěl nějaký úraz. Příčinou mohou být i zduřelé nosní nebo krční mandle.

Silné a pravidelné chrápání může zapříčinit několikasekundové vypadávání dechu, problém se srdeční arytmií i s vysokým krevním tlakem. Chrápání spojené se špatným dýcháním zhoršuje stavy po vážném onemocnění srdce (infarkt), angině pectoris. Zhoršuje ho také častá konzumace alkoholu, kouření spojené s onemocněním plic, nadváha až obezita i zanedbání léčby dýchacích cest.

(vít)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586083
DnesDnes56
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4976
Tento měsícTento měsíc16447

Partnerské weby

apartman banner