Jak naznačují některé studie, dá se u pacientů s infarktem znatelně zmenšit riziko, že dojde k poškození mozku nebo ke smrti. Jak toho lze dosáhnout? Kanadské noviny Toronto Star přinesly zprávu, že dobrým řešením je při podobných

kritických situacích snížit tělesnou teplotu jen o několik málo stupňů. Jedna ze studií zahrnovala pět evropských zemí, druhá pak Austrálii, přičemž z nich vyplynulo, že lehké podchlazení skutečně vede ke zlepšení neurologických a dalších mozkových funkcí pacientů. Například tělesná teplota nemocných s infarktem, kteří byli do nemocnice dopraveni již v kómatu, byla pomocí chladného vzduchu a balíčků s ledem snížena na 33 stupňů Celsia po dobu 12 až 24 hodin.

   Podle kardioložky Beth Abrama tato levná a nenáročná terapie snižuje v mozku spotřebu kyslíku tím, že potlačuje chemické procesy, které ničí mozkové buňky. Metoda ochlazení funguje podle všeho velmi dobře, a proto se někteří lékaři v Kanadě, ve Spojených státech, v Austrálii i v Evropě přimlouvají za to, aby se běžně používala při péči o všechny pacienty, kteří budou se srdeční zástavou dopraveni do nemocnice.      

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584185
DnesDnes712
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3078
Tento měsícTento měsíc14549

Partnerské weby

apartman banner