Nedávná preventivní zdravotnická akce s bezplatným testováním stavu jater odhalila, že jaterními problémy v České republice trpí 50 % žen a 79 % mužů. Na zdraví jater se přitom podepisují různá zánětlivá onemocnění, žloutenka, ale v neposlední

řadě i nadměrná konzumace alkoholu. Testování v desítkách odběrných stanic po celé České republice se zúčastnilo 3 518 lidí, přičemž se na tomto vzorku ukázal velice neuspokojivý zdravotní stav vyšetřovaných. V nedobrém stavu jsou játra zejména mužů, kteří mají nejen horší přístup k životnímu stylu než ženy, ale též příliš nedbají na vhodnou skladbu své stravy. Navíc se u nich též potvrzuje neblahý vliv alkoholu, kterému ve velké míře holdují. Výsledky vyšetření se staly varováním, že pokud se o svá játra pacienti nezačnou vhodnou formou více starat, může být ohrožen jejich život.

Laboratoře se při vyšetření zaměřily zejména na hladinu enzymů ALT a AST, které ukazují na poškození jater přímo alkoholem. Lékaři proto v souvislosti se stavem jater naší populace bijí na poplach a připomínají, jaký dopad může mít na funkčnost jater nadměrné pití alkoholu. Výsledky mimo referenční mez měli nejčastěji muži starší padesáti let, z nichž 20 % má játra v nedobrém stavu. Hned za touto skupinou jsou dále ohroženy ženy ve věku nad 65 let. Naopak dobré výsledky se potvrdily u žen od třiceti do padesáti let a rovněž mezi mladými muži mezi osmnácti a třiceti lety.

Podle Českého statistického úřadu zemře v České republice na problémy spojené s alkoholem ročně v průměru 1 500 lidí. V převážné většině se jedná o cirhózu jater způsobenou dlouhodobým nadměrným pitím. Například v roce 2014 zemřelo na cirhózu jater u nás 1 324 lidí a na otravu alkoholem 210 lidí. Podle některých zdravotních specialistů může za tato úmrtí především neléčená závislost na alkoholu.

Z dotazníkového šetření vyplývá, že nadměrným škodlivým pitím alkoholu je v České republice ohrožena třetina všech mužů a u téměř čtyř procent je jejich zdravotní stav natolik závažný, že nezbytně vyžaduje léčbu. Statistiky u žen jsou pak přece jen příznivější, neboť rizikově pije necelých 10 % a lékařskou pomoc potřebují jen 0,3 % z nich. Podle Světové zdravotnické organizace WHO však celková spotřeba alkoholu každoročně o něco málo klesá, a to jak u piva, tak u vína. Obdobně je tomu v České republice i v okolních státech střední Evropy.           

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585569
DnesDnes336
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4462
Tento měsícTento měsíc15933

Partnerské weby

apartman banner