Obtěžuje vás často kýchání, ucpaný nos, slzení očí a zánět spojivek? Pokud se k tomu přidávají bolesti hlavy, možná máte alergii na bytový prach. Na vině mohou být s největší pravděpodobností roztoči. Nejčastěji se nacházejí v posteli, kde se živí odumřelými

šupinami kůže. Tito okem neviditelní členovci příbuzní pavoukům a klíšťatům nejsou sami o sobě zdraví nebezpeční, avšak vysokou koncentraci alergenů obsahuje jejich trus. Právě roztoči jsou nejběžnějším alergenem, zapříčiňují bezmála padesát procent alergií. Nejlepší podmínky pro jejich množení poskytuje prostředí s teplotou mezi 22 až 26° C a vlhčí vzduch. Kromě lůžkovin a postele se také dobře cítí v plyšových hračkách, v čalouněném nábytku, kobercích, těžkých závěsech.

Jak se proti nim bránit? Pozornost je třeba zaměřit na úpravu podmínek v bytě tak, aby nebyly vhodné pro rozmnožování roztočů, tedy na ložnici a postel. Lůžkoviny, polštáře, přikrývky, deky, závěsy pravidelně pereme při teplotě nejméně 60° C, a to co nejčastěji. Důležité je také pravidelné otáčení a větrání matrací, neboť v nich se kumuluje vlhkost potu z lůžkovin. Místnost je potřebné každé ráno intenzivně vyvětrat, a to i v zimě, neboť roztoči nesnesou mráz.  Dbáme o to, aby se teplota v místnosti pohybovala okolo 20° C. Samozřejmostí je pravidelné odstraňování prachu jak z nábytku, tak z podlahy, vytírání je lepší než stírání prachu nasucho a luxování.       

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472996
DnesDnes401
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3411
Tento měsícTento měsíc4626

Partnerské weby

apartman banner