Prostata představuje orgán, který trápí více než 40 procent mužů po padesátém roce života a 75 procent mužů starších sedmdesáti let. Prostatu, jinak též předstojnou žlázu, najdeme pod močovým měchýřem, kudy prochází močová trubice. Prostata slouží k

tvorbě tekutiny, která tvoří nedílnou součást ejakulátu. Růst prostaty závisí na tvorbě pohlavního hormonu testosteronu. V mládí má prostata velikost přibližně kaštanu, ovšem ve stáří může dosahovat až do velikosti broskve.

   K první skupině pacientů s tzv. obstrukčními příznaky se přiřazují obtíže - slabý a přerušovaný proud moči nebo nutnost čekat, než se močení spustí a jsou spojeny s utlačením močové trubice zvětšenou prostatou. Druhá skupina, s tzv. iritačními příznaky, patří z hlediska pacienta k daleko obtížnějším. Jedná se zejména o časté močení, těžko ovladatelné nucení na močení, noční močení a pocit nevyprázdněného močového měchýře. Přezíravost pacienta k těmto potížím může vést až ke komplikacím, jako jsou třeba krvácení močových cest, zánět močového měchýře, úplná zástava močení nebo dokonce selhání ledvin. Dalšími komplikacemi může být tvorba kamenů v močovém měchýři.

   Vyšetření u urologa by se nemělo stát nijak zatěžujícím či výrazně nepříjemným. Sestává z otázek zaměřených na konkrétní potíže. Dále je třeba absolvovat palpační vyšetření prostaty, při kterém lékař posoudí velikost a charakter prostaty. Nezbytnou součástí je odběr krve na vyšetření prostatického specifického antigenu, vyšetření moči, sonografické vyšetření močového měchýře i prostaty, zrovna tak jako měření průtoku moči speciálním přístrojem. Na základě všech uvedených vyšetření urolog doporučí optimální typ léčby. Dnes je možné léčit prostatu a problémy s močením několika metodami, k nimž patří režimová opatření, léky, operace nebo močová cévka. U pacientů, kteří trpí jen částečným nočním močením, urolog doporučí omezit příjem tekutin na noc tzv. režimovým opatřením. Pacienti se středními a většími potížemi dostanou od urologa patřičné léky. V současnosti je doporučováno léčit příznaky spojené se zvětšenou prostatou komplexně, neboť k dispozici jsou léky, které dokáží postihnout jak obstrukční, tak iritační příznaky onemocnění.

   Pokud u pacienta nedojde ke zlepšení potíží ani při užívání léků, nebo urolog shledá přítomnost komplikací zvětšenou prostatou, je takovému pacientovi doporučeno chirurgické řešení. V tomto směru existuje mnoho metodik. Nejosvědčenější operací u malých a středně velkých prostat je endoskopická transuretrální resekce prostaty, u velkých prostat pak otevřená operace transvezikální prostatektomie. V současné době jsou ovšem k dispozici též miniinvazivní metodiky založené na využití laserů. Dnes už je jen velice málo pacientů, kterým urolog nemůže pomoci a jsou odkázáni na močovou cévku.

   Problémy s prostatou se dají většinou snadno odstranit. Ve většině případů lze změnu zaznamenat téměř okamžitě. Pokud vám však připadají tyto problémy příliš osobní nebo trapné, můžete začít tím, že si příslušný dotazník vyplníte sami. Naleznete jej na: www.mojeprostata.cz. Další informace je možné získat u svého praktického lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření u specialisty.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470878
DnesDnes90
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1293
Tento měsícTento měsíc2508

Partnerské weby

apartman banner