Připadáte si tak zesláblí, že i pouhé vstávání z postele vám dělá velké potíže? Šílíte nepříjemnou bolestí hlavy, cítíte každý sval a hoří vám celé tělo? „Chřipka je akutní horečkové onemocnění, vyskytující se většinou v epidemiích v období chladných měsíců. Toto onemocnění

je způsobené chřipkovými viry, které často mění svůj fenotyp. Nezřídka proto končí i smrtelně,“ vysvětluje MUDr. Alena Fričová, praktická lékařka pro dospělé.

Základními symptomy jsou vysoká horečka, zimnice, pocení, bolesti hlavy, chrapot, kašel a bolest v krku. „Dodatečně potom dochází k bakteriální infekci sliznic, následkem čehož může v případě neléčení přerůst až v zápal plic, zánět středního ucha anebo zápal srdečního svalu,“ dodává lékařka.

Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí, tedy kýcháním, kašláním, mluvením, také přímým kontaktem při podání rukou anebo líbáním. Viry potom osidlují sliznice horních dýchacích cest, rozmnožují se v jejich buňkách a poškozují je. Doba od infikování po výskyt prvních symptomů činí několik hodin až tři dny. Zajímavostí je, že člověk je nakažlivý už po dobu inkubační doby, takže je nositelem onemocnění bez toho, aby u něj choroba propukla. Následky komplikací ve velké míře závisejí na zdravotním stavu každého jedince. Mezi nejohroženější patří těhotné ženy, senioři a lidé se závažnými nemocemi dýchacích cest či srdce.

„Ideálním způsobem, jak předcházet imunitnímu onemocnění, je včasná prevence. Nejlepší volbou je sáhnout po přírodních produktech, které nezatěžují organismus - například beta glukan mikronizovaný z čerstvé hlívy ústřičné,“ prozrazuje Adrián Doboly z farmaceutické firmy Natures. Další možností je očkování, kdy se každý rok ve zdravotních laboratořích připravuje očkovací sérum proti kmenům chřipky, které se v minulosti objevily nejčastěji. Právě proto je nutné očkování každoročně obnovovat. Důležité je nechat se očkovat na podzim, anebo brzy na jaře. Očkovací látka účinkuje po dvou týdnech, proto není potřeba příliš čekat.

„Očkování obzvlášť doporučujeme pacientům nad šedesát let, dětem a dospělým se zvýšeným ohrožením zdraví v důsledku jiné závažné nemoci, jako je onemocnění srdce, jater a ledvin, cukrovky a jiné nemoci látkové výměny, oslabení imunity či infekce HIV a osobám v zařízeních, kde se během dne vystřídá velké množství lidí. Naopak nevhodné bývá pro osoby, které mají alergie na vaječný bílek,“ dodává MUDr. Fričová.

(tz)

DODATEK

Při chřipce je velmi důležité zůstat několik dní v klidu na lůžku, pro zlepšení funkce dýchacích cest lze doporučit inhalaci solných roztoků. Důležité je dbát na dostatečný příjem tekutin v podobě ovocných šťáv a zeleninových polévek, vyvarovat se alkoholu, kávě nebo černému čaji.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475706
DnesDnes295
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2047
Tento měsícTento měsíc7336

Partnerské weby

apartman banner