„Nedávno jsem oslavila kulaté narozeniny. Ve čtyřiceti letech se cítím v dobré fyzické kondici, až na jeden problém. Občas se u mě objevuje únik moči. Většinou se to stává, když nosím něco těžkého, ale také když se zasměji nebo zakašlu. Co s tím?“ ptá se

Z. B. z Pardubicka.

I když je inkontinence považována za běžný ženský problém, rozhodně nijak nesouvisí s věkem. U deseti až dvaceti procent případů může docházet k úniku moči poklesem pohlavních orgánů. Pánevní dno je oporou pro močový měchýř, dělohu a konečník. Jedním z nejvýznamnějších faktorů poruch funkce pánevního dna je těhotenství, porod přirozenou cestou. Nejčastější jsou dva typy inkontinence. Tak zvaná stresová jako důsledek slabosti svěrače močové trubice a svalů pánevního dna. Moč samovolně odtéká a dochází k tomu při zvýšeném nitrobřišním tlaku, například při kašli, zdvíhání těžších břemen, smíchu, ve vážnějších případech dokonce při obyčejné chůzi. Náhlou inkontinenci, neboli urgentní, mohou vyvolávat opakované infekce močových cest, močové kameny, změny na stěnách močového měchýře, ale také cukrovka a neurologická onemocnění. Většina žen problém řeší hygienickými pomůckami - speciálními kalhotkami, plenami, vložkami, které umožňují bez obav prožívat kvalitní život, vyjít si do společnosti a hradí je zdravotní pojišťovna. To však problém neřeší. V naprosté většině má každý případ naději na zlepšení stavu a dokonce vyléčení.

Při stresové inkontinenci se využívají speciální Kegelovy cviky na posílení svalstva pánevního dna. Spočívají v rytmickém zatínání svalstva a následném uvolňování. Tím dochází ke zpevňování svalů kolem močového měchýře. Než začnete cvičit, je dobré si nejdříve uvědomit, jak tyto svaly pracují. Sedněte si, mírně rozkročte nohy a zkuste sevřít svaly v okolí pochvy a močového měchýře a potom uvolnit. Sedací, stehenní a břišní svaly jsou přitom v klidu. Procvičit pánevní svaly můžete s každou návštěvou toalety. Během „malé potřeby“ zkuste na chvíli přerušit proud moči, tak si uvědomíte svaly v přední části pánve. Jinou aktivitou, která umí zmírnit popisované potíže, je pilates nebo jóga. Podle lékařských odhadů právě cílený sport, gymnastika pomohou až v sedmdesáti procentech případů.

Únik moči se velmi často objevuje kvůli prochladnutí močového měchýře. Ulevit může některý z urologických čajů. Také se vyplatí dodržovat základní pravidla, kterými prochladnutí můžete předejít. Mějte nohy a bederní páteř v teple, nesedejte si na podchlazený povrch, nezapomeňte dodržovat pitný režim.

(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586025
DnesDnes792
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4918
Tento měsícTento měsíc16389

Partnerské weby

apartman banner