Sirenomelia,pojmenovaná po mýtických řeckých Sirénách a také známá jako „syndrom mořské panny“, je vzácná a fatální vrozená vada charakterizovaná fúzí dolních končetin. Nohy pak vypadají jako jedna končetina

připomínající rybí ocas. Tento syndrom by mohl vést k pochybnostem, zda jím postižení lidé nemohli být v minulosti považováni za bájné mořské tvory. Je známo, že starověké druhy příšer byly mnohdy odvozeny z pozorování reálných druhů, jako velryb, obřích chobotnic nebo mrožů, které byly v té době málo chápány.

Doktorka Lindsey Fitzharris z Oxfordské univerzity, historička, spisovatelka, televizní moderátorka a autorka webových stránek, se historií této choroby zabývala a první známá zmínka o této anomálii se nachází ve čtyřsvazkovém atlasu z roku 1891. Lékaři v dřívějších dobách ale sirenomelii nepochopili.

K sironomelii dochází tehdy, když se pupeční šňůře nepodaří vytvořit dvě tepny, takže dostatek prokrvení je jen pro jednu končetinu. A tato vzácná choroba je provázena dalšími urologickými potížemi. Takže postižené děti většinou přežijí jen několik dnů. Ale díky dnešní pokročilé chirurgické technice se několik nemocných dožilo dospělého věku.

Mezi ty, kteří přežili tuto poruchu, patří peruánská dívka jménem Milagror Cerrón. Její přátelé a rodina ji nazývají laskavě „Malá mořská víla“. V roce 2006 tým specialistů úspěšně oddělil její nohy. Ale i po úspěšné operaci ještě zbývá upravit komplikace spojené s ledvinami, trávicím a urologogenitálním systémem. A když vše dopadne dobře, má takový pacient před sebou, dle lékařů, okolo patnácti let rehabilitace…

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698802
DnesDnes130
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2320
Tento měsícTento měsíc13636

Partnerské weby

apartman banner