Někdo upadá do mdlob jen když vidí injekční stříkačku, jiného se zmocňuje panický strach z trhání zubu, dalšího nerozhodí vážný operační zákrok. Každý člověk vnímá bolest jinak. Práh bolesti je do jisté míry ovlivněn genetickou výbavou, výchovou, pohlavím. Kde se

bolest vlastně bere? Povrch těla je poset miliony citlivých míst, kde končí nervy. Jakmile je některý z nich podrážděn, vyšle bleskové poselství do mozku. Mozek uváží tuto zprávu a zhodnotí ji příslušným množstvím bolestivého pocitu. Bolest zhoršuje nedostatek spánku, stres, změna počasí, hlad. Pokud je člověk přepracovaný, vyčerpaný, prožívá v životě dramatické chvíle, může mozek přecenit bolestivý popud a způsobit, že ucítí více bolesti, než je třeba. Jestliže vnímá každodenní události v klidu, hodnotí zprávu o bolesti podstatně mírněji. Výsledky vědeckých bádání ukazují, že až pětasedmdesát procent bolesti, která existuje, je-li někdo ve stresu, úplně zmizí, když starosti a napětí pominou. K mnohým bolestem může docházet bez tělesné příčiny, mají svůj původ v mozku samém. Přepracovaná mysl si může vsugerovat bolestivé popudy, které mohou působit stejně věrohodně jako ostatní.

(map)

DODATEK

Podle odborníků mají muži vyšší práh bolesti než ženy. Zatímco nejčastější ženské bolesti jsou spojené s migrénou, zánětem močového měchýře a žlučníkovými kameny, u mužů jde o bolesti zad, záněty slinivky a vředy na dvanácterníku.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473004
DnesDnes409
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3419
Tento měsícTento měsíc4634

Partnerské weby

apartman banner