Příčiny vzniku hemoroidů nejsou zcela objasněny. Předpokládá se, že na vině může být i dědičná slabost cévních stěn, nedostatečný krevní oběh v dolní části trupu způsobený sedavým zaměstnáním, dlouhotrvající zácpa a zvýšený tlak při vyměšování, obezita, těžká

fyzická práce a nedostatek vlákniny ve stravě. Hemoroidy se u nás vyskytují asi u třetiny dospělých a ve věku nad padesát let jsou dokonce přítomny téměř u poloviny populace. S hemoroidy mívají potíže ženy během těhotenství.

Odborníci doporučují denně přijmout dostatečné množství vitaminu C, který posiluje žilní stěny. Bioflavonoidy, obsažené především v ovoci, zlepšují pevnost drobných cévek a kapilár, což zesiluje žíly. Léčebný účinek má i vitamin E, který zlepšuje proudění krve. Výskyt hemoroidů může signalizovat i nedostatek hořčíku. Žádoucí je konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vlákninu a přispívají k urychlenému průchodu tráveniny střevy. Odstraňují ochablost střev a zácpu, a tím i nebezpečnou příčinu hemoroidů. Vhodné jsou zejména rajčata, okurky, fazole, melouny, listová zelenina, kyselé zelí, kedlubny, celer, pórek, ředkve, jablka, hrušky, švestky, černý rybíz, třešně, citrusové plody, broskve, ostružiny, angrešt a třešně.

Pro zpevnění cévních stěn se doporučuje jíst pokrmy s obsahem rutinu, například pohanku, jáhly, papriky, grapefruity a hroznové víno. Zvyšte příjem vlákniny v podobě celozrnných potravin, luštěnin, neloupané rýže, jáhel, obilných vloček, ořechů a různých semínek. Pokud vaše strava tyto složky postrádá, je možné zakoupit produkty s vysokým obsahem vlákniny (ovesnou, jablečnou či řepnou vlákninu, psyllium a podobně).

V jídelníčku omezte cukr a sladkosti, slané, pálivé a kořeněné pokrmy, neboť zhoršují stav a zvětšují bolesti při vylučování. Doporučuje se snížit spotřebu živočišných tuků. Výrazně omezte alkohol, vyhněte se nadměrnému množství kávy a nápojů s kofeinem. Nezapomínejte na dodržování pitného režimu, neboť dostatečný příjem tekutin změkčí stolici, čímž předejdete velkému svalovému napětí ve střevech a konečníku, které může vést ke vzniku a zhoršení hemoroidů. Pohankový čaj obsahuje vitamin P (rutin), který zpevňuje stěny cév a činí je pružnými. Bylinkami, které mohou poskytnout úlevu při hemoroidech, jsou meduňka, jitrocel, heřmánek a máta. Čaje z těchto bylinek uvolňují střeva a je vhodné jimi nahradit pravý čaj a kávu, které naopak střevní problémy zhoršují.

Po staletí známý a osvědčený lék používaný při hemoroidech je dubová kůra. Má výrazné adstrigenní vlastnosti (zužuje cévy), dezinfekční účinky, tlumí a zastavuje krvácení a vede k úlevě při bolesti. Účinné jsou koupele v odvaru dubové kůry, ale je možné zakoupit i gely a další přípravky s extraktem z dubové kůry. Účinné složky kaštanu mají zesilující účinek na cévní stěnu, zvyšují její pružnost a mají i protizánětlivé účinky.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473013
DnesDnes418
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3428
Tento měsícTento měsíc4643

Partnerské weby

apartman banner