Osteoartritidou trpí přes čtyřicet milionů Evropanů a lékaři přicházejí se stále novými způsoby léčby. Obvykle po desítkách let namáhání nebo následkem zranění dojde k poškození chrupavky v kloubu. To uškodí i kostem, které jí dělají

oporu. Jestliže chrupavka dorůstá pomalu, začne místo ní dorůstat kost, která se snaží mezeru vyplnit. A tato „oprava“ situaci jen zhoršuje. K bolestem přispívají rovněž zánětlivé enzymy produkované kloubem. Tyto enzymy pronikají do místa poranění a tady naruší další část chrupavky. Celý cyklus se neustále opakuje a pohyblivost se snižuje.

Osteoartritida, často jen artritida, může postihnout prakticky kterýkoli kloub, ale obvykle se vyskytuje v kolenou, kyčlích, kloubech rukou a v páteři. Převažuje u osob nad padesát let, z pětašedesátníků jí trpí polovina seniorů. Může se vyskytnout i u mladších, hlavně těch, kteří nosí těžká břemena a tím přetěžují klouby. Snížení hmotnosti artritidu nezastaví, může zmírnit bolesti přepracovaných kloubů. Ženy jsou k artritidě náchylnější.

Bolest snižuje cvičení, chůze v bazénu, jízda na kole nebo na rotopedu, případně posilovací stroje typu eliptického trenažéru nebo simulátoru chůze. Radikálním řešením je výměna kloubu za kloubní náhradu.

Naději do budoucna slibují nové metody - obohacená krevní plazma nebo kmenové buňky z vlastního těla. Zdá se, že by mohly zpomalit zánětlivou reakci těla a přispívat k regeneraci chrupavky. Zkouší se tvorba nové chrupavky metodami biomedicínského inženýrství, zatím bez úspěchu. Existují volně prodejné léky, které ovšem jen zmírňují příznaky. (Ale pozor, už jejich minimální množství může být jedovaté pro domácí mazlíčky.)

Čím jsme starší, tím větší riziko artritidy nám hrozí. Pacienti s touto chorobou mají už dnes dost kvalitních možností léčby - a další, ještě lepší, na nás už možná čekají za rohem.

(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470884
DnesDnes96
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1299
Tento měsícTento měsíc2514

Partnerské weby

apartman banner