Ve většině případů, pokud spíme a mozek odpočívá, odpočívá i tělo. Jsou však výjimky, které potvrzují pravidlo. Někteří lidé se uloží ke spánku a pak - hovoří, chodí, konají jakoukoli běžnou činnost, a někdy dokonce i

zabíjejí.

Spící tělo v pohybu

Pokud se řekne náměsíčnost, odborně somnambulismus, napadne skoro každého postava oděná v noční košili a chodící po střeše. Představa to ale není úplně nereálná. Jsou známy i případy, kdy někdo ve spánku po střeše opravdu chodil. Psychologové se přiklánějí k názoru, že to u náměsíčného člověka není nic neobvyklého. Přestože se takto postižený nachází ve stavu spánku, dokáže své tělo dokonale ovládat.

Častější jsou ovšem procházky po bytě. Ale náměsíčník může klidně vyjídat lednici, uklízet, něco malého si uvařit, číst a podobně. Pravdou je, že takoví lidé mohou ublížit nejen sobě, ale i druhým. Jsou zaznamenány dokonce i případy, kdy lidé ve spánku zabíjeli. Náměsíčnost je ovšem častější u dětí, než u dospělých. Více jí trpí chlapci než dívky. Doporučuje se omezovat tekutiny před spaním a v okolí náměsíčníka odstranit všechny nebezpečné předměty. Při dodržování pravidelného spánkového režimu a jisté střídmosti v jídle lze u dětí náměsíčnost hodně omezit, nebo zcela „vyléčit“. Většinou se během nástupu puberty nebo během ní sama ztrácí. Pokud ale náměsíčností začne trpět dítě starší, kolem deseti let věku, často přetrvává až do dospělosti.

Vliv luny

Všeobecně se má za to, že za poruchami spánku stojí Měsíc. Náměsíčnost je proto také označována jako lunatismus. Vliv Měsíce ale nebyl doposud nikterak prokázán, ovšem ani vyvrácen. Podle některých názorů je jasný svit Měsíce pro klidný spánek značně rušivým elementem, ale zda se dá určit jako důsledek náměsíčnosti, je otázka. Faktem je, že spousta náměsíčníků je aktivní právě při úplňku. Doporučuje se dávat k posteli sklenku s vodou, která snižuje úplňkové vlivy. V každém případě mají dnešní náměsíčníci svým způsobem štěstí. Dříve totiž byli tito jedinci často spojováni s nadpřirozenými silami nebo označováni za blázny.

Užitečné rady

  • V případě náměsíčnosti by měl být dodržován přísný spánkový režim. Postižený by měl chodit spát a vstávat v pravidelném čase.

  • Před spaním by se neměla pít káva a kouřit.

  • Ložnice by měla být vyvětrána a dostatečně zatemněna, aby dovnitř nedopadalo žádné světlo.

  • Je lepší spát spíše při nižší teplotě.

  • Před spaním by se neměla jíst těžká jídla, přejídání na noc také není vhodné.

  • Spánek by měl sloužit k odpočinku, proto by měl být dostatečně dlouhý.

(nad)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473008
DnesDnes413
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3423
Tento měsícTento měsíc4638

Partnerské weby

apartman banner