Fobie představuje psychickou poruchu charakterizovanou chorobným strachem z některých živočichů, věcí nebo situací. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí přemoci a potlačit. Pro fobie je pak

typická řada tělesných příznaků, k nimž patří obtížné dýchání, třes, bušení srdce či pocení. Připomeňme si proto některé druhy fobií.

AEROFOBIE

Jedná se o chorobný strach z letadel a létání. Ten většinu leteckých společností přiměl angažovat specialisty, kteří pro osoby trpící touto fobií organizují relaxační kurzy.

AIDSFOBIE

Poměrně nový druh chorobného strachu z onemocnění virem HIV. Takto postižení se nevyhýbají jenom sexu, ale i líbání a jakémukoli přímému dotyku s dalšími lidmi.

AKROFOBIE

Projevuje se chorobným strachem z hloubky a výšky.

AKUSTIKOFOBIE

Postižení prožívají chorobný strach z hluku. Při léčbě této, ale i dalších druhů fobií se jako téměř při všech terapiích v psychiatrii používá medikamentózní léčba a zároveň i psychoterapie, která je u fobií jasně indikovaná. Spočívá v metodě nácviku charakteristických situací, od nejjednodušších a nejméně obávaných až po ty nejsložitější a nejvíce obávané. Všechno musí být zapsáno a zdokumentováno, aby bylo možné se kdykoli vrátit k minulým zážitkům a natrénovat je v případě potřeby znovu. Metoda, která se drží těchto principů, se nazývá kognitivně-behaviorální psychoterapie.

BACILOFOBIE

Jak už sám název napovídá, jedná se v tomto případě o chorobný strach z bacilů, mikrobů a virů.

BRONTOFOBIE

Odborný název zřejmě není mezi lidmi příliš znám, ale jde o chorobný strach z hromu. Je však třeba říci, že někdy stačí na vyvolání strachu to, abychom si obávanou situaci jenom představovali. Proto se stává, že brontofobik při dostatečně živé a intenzivní představě hromu může mít stejně silný a intenzivní strach jako při hromu samotném. Obavy z hromu neprožívají jenom lidé, ale i mnohá zvířata, například psi.

DÉMONOFOBIE

Jedinci, kteří trpí démonofobií, prožívají chorobný strach z duchů a démonů.

DENDROFOBIE

Pro někoho to může znít až neuvěřitelně, ale někteří lidé mají chorobný strach ze stromů. Bojí se chodit do lesů a parků a vůbec ven do přírody. Ve svém okolí, kde žijí, se snaží všemožně o kácení a ničení stromů a dokáží způsobovat značné ekologické škody.

ELEKTROFOBIE

V dávných dobách se tento druh strachu nevyskytoval vůbec, až teprve od vynálezu elektřiny. Elektřina pro některé lidi v jejich představách znamená značné ohrožení a vyvolává chorobný strach, zejména z elektrických spotřebičů. Jelikož však život bez nich je dnes téměř nemyslitelný, mají lidé trpící touto fobií obvykle vypracovaný složitý systém způsobů, jak s nimi opatrně zacházet.

ENTOMOFOBIE

Entomofobie představuje chorobný strach z brouků. Logickým následkem fobií je, že se člověk obávaným situacím vyhýbá, což v tomto případě může vést například k tomu, že odmítá chodit do lesa, anebo vůbec ven do přírody, necítí se dobře na zahradě a kdekoli v přírodě, kde by se mohli brouci vyskytovat.

ERGOFOBIE

Ergofobie patří již k prastarým druhům chorobného strachu, neboť zahrnuje vyhýbání se práci. Tito lidé mají nekonečné množství výmluv, často pak zdravotních, které si sami vsugerují. Často je naleznete mezi dlouhodobě nezaměstnanými, kteří nemají v žádném případě zájem nalézt si zaměstnání, jehož představa je ve dne v noci děsí.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473023
DnesDnes428
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3438
Tento měsícTento měsíc4653

Partnerské weby

apartman banner