Jedná se o operativní chirurgický zákrok, při kterém jsou přerušena nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Odtud i její název, lobos - mozkový lalok a tome - řez. Nejprve se využívala k léčení těžkých psychických poruch, později

prakticky skoro u všech potíží spojených s psychikou.

Přestože se jednalo o velmi invazivní zákrok do mozku, léčeny tak byly prakticky všechny psychické poruchy a nemoci od těch nejtěžších až po deprese. Poprvé lobotomii použil v roce 1935 portugalský lékař António Egas Moniz. První pacientkou byla žena trpící těžkou paranoiou a úzkostí. Tvrdila, že ji pronásleduje policie a chce ji otrávit, bála se všech a všeho, vlastní rodiny nevyjímaje. Zákrok probíhal přes provrtanou lebku injekční stříkačkou naplněnou alkoholem. Přerušil spojení mezi čelním lalokem a mozkem. Nutno dodat, že stav pacientky se skutečně ihned zlepšil. Její psychika se během chvíle naprosto stabilizovala, neutrpěla žádné poškození inteligence a chování. A vyléčila se.

Zázračná metoda nebo řezničina?

Následovalo léčení lobotomií i u dalších pacientů. Konkrétně jich bylo dvacet, u kterých se použil zákrok podstatně invazivnější. Speciálním skalpelem se spojení mezi laloky a mozkem rovnou přeťalo. Výsledkem bylo sedm zcela vyléčených pacientů, dalších sedm se cítilo lépe, u zbytku pacientů k žádné změně nedošlo.

Protože se chirurg musel řídit hlavně citem a znalostmi, jednalo se o velmi nebezpečný zásah do mozku. Přesto lékaři vyhodnotili pokus s pacienty jako úspěšný. Metodou ohromení lékaři Walter Freeman a James Watts se rozhodli pro léčbu lobotimií ve velkém. Protože Freeman metodu „vylepšil“, s Wattsem se rozhádal a spolupráci ukončili. Do mozku pronikal oční jamkou a pomocí kladiva dostával skalpel do mozku, kde násilně přetínal spoje.

Stal se z něj brzy nejznámější lékař, který se lobotomii věnoval. Dokázal odoperovat více než dvě desítky pacientů každý den, jezdil za nimi dokonce i domů, nebo si sjednával schůzky na hotelech.

Zhruba desetiminutový zákrok měl lidem změnit život. Třetina pacientů přežila a byla skutečně vyléčena, další třetina pociťovala zlepšení. Docházelo ale i ke zhoršení psychického stavu nebo dokonce k úmrtí. Sterilní prostředí a nástroje u Freemana nehrály žádnou důležitou roli. Přesto slavila lobotomie velký úspěch.

Freemanovi byla na sklonku jeho kariéry licence odebrána a to kvůli pacientovi, který zemřel na krvácení do mozku v roce 1967. V té době již byla lobotomie na ústupu, nahrazovala ji psychofarmaka. Jenže v různých částech světa ji podstoupili statisíce pacientů. Byly mezi nimi dokonce i těhotné ženy.

Změny osobnosti

O pacientech, jejichž stav se zhoršil a vyskytly se u nich komplikace, se příliš nehovořilo. Docházelo u nich k těžkým depresím, ztrátám chuti k životu, dokonce i častým epileptickým záchvatům. Poznamenaní přeživší mohli promluvit mnohem později.

O svou zkušenost se podělil Howard Dully, který podstoupil lobotomii v roce 1960 jako dvanáctiletý. Přivedla ho matka s tím, že je hyperaktivní, zlobí a neposlouchá. Operoval ho právě Freeman. Po zákroku se Howard opravdu změnil, a to doslova k nepoznání. Naprosto ztratil smysl života, stal se z něj alkoholik, odešel z domova a různě se potloukal. Později dokázal naštěstí vystudovat a zařadit se do společnosti. Jaký zákrok vlastně podstoupil, netušil. Se svým příběhem se nakonec pochlubil v médiích a napsal dokonce knihu.

Dalším pacientem, který na zákrok krutě doplatil, byla sestra prezidenta USA Johna F. Kennedyho. Operaci Rosemarie Kennedy podstoupila ve třiadvaceti letech opět u Freemana. Důvodem k zákroku byla její psychická nestabilita. Mladá a krásná žena se jen nemohla vyrovnat s tím, co všechno po ní rodina požadovala. Výsledkem operace byl těžce poškozený mozek. Rosemarie se stala prakticky dvouletým děckem neschopným běžně fungovat. Pomočovala se, sama se nenajedla, nakonec skončila v ústavu. Zemřela v roce 2005.

Lobotomie se praktikovala i u nás, dokonce prý i na dětech. Záznamy nejsou sice úplné, ale odhaduje se, že ji na našem území podstoupilo na několik set pacientů…

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427055
DnesDnes163
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2253
Tento měsícTento měsíc22534

Partnerské weby

apartman banner