Méně než čtyřicet procent pacientů se s tímto intimním problémem svěří svému lékaři. Přitom se citelně dotýká jejich života. Inkontinence narušuje partnerské vztahy, poškozuje sebevědomí, omezuje při nejrůznějších aktivitách a podobně. Stud a obavy rozhodně nejsou na místě. Lze ji považovat nejen za problém medicínský, ale také

psychický, ekonomický a společenský. Potíže se samovolným únikem moči se netýkají pouze lidí zralého věku, seniorů, jak by se mohlo zdát. Do ordinací přicházejí čím dál častěji i mladší ženy. Existuje mnoho příčin a celá řada zdravotních stavů, které inkontinenci vyvolávají. Může to být oslabení svalstva pánevního dna, zatížení svalů pánve nadváhou, menopauza, zánět močového měchýře, porucha hormonálního systému, následek závažnější operace, například různých nádorů. Mezi rizikové faktory vzniku inkontinence patří i genetické předpoklady, některé neurologické choroby, u mužů onemocnění prostaty, cukrovka a také kouření nebo vedlejší účinek některých léků.

Nejčastějším typem je stresová inkontinence, která postihuje až padesát procent žen. Nutkavá potřeba vyprázdnění se dostavuje při sebemenším zakašlání, smíchu či při zdvíhání těžkých věcí, namáhavé fyzické práci. Tento typ inkontinence většinou souvisí s nějakou poruchou močového měchýře, včetně ochabnutí pánevního dna a močové trubice. Podle odborníků ji lze v raném stadiu dobře léčit. Kromě předepsaných medikamentů někdy stačí i jednoduché režimové opatření, jako jsou Kegelovy cviky. Jedná se o přírodní a neinvazivní terapii, kterou každá žena bez problémů sama zvládne. V podstatě jde o posilování hlubokého vnitřního svalstva, pánevního dna, kterému se lze věnovat kdykoliv a kdekoliv, aniž by si toho okolí povšimlo. Začít můžete při každé návštěvě toalety. Stačí se pokusit uprostřed vyprazdňování zastavit proud moči a několikrát opakovat. Ucítíte jemný tah v intimní oblasti, a to je důkaz toho, že byly patřičné svaly správně zapojeny. Ať už budete stát doma u žehlícího prkna, kuchyňské linky nad vařením, čistit si zuby nebo čekat na svůj spoj na zastávce autobusu, všude můžete aktivně přispívat ke svému zdraví, a to rytmickým zatínáním a uvolňováním svalů pánevní oblasti. Pokud se budete Kegelovým cvikům věnovat pravidelně, lze u stresové inkontinence očekávat výrazné zlepšení. Jistě ale zaznamenáte také zkvalitnění intimního života, neboť orgasmy se stanou intenzivnější a také delší.

(se)

RADA SPIRITU

I lehkou inkontinenci je důležité konzultovat s lékařem. Včasná diagnóza je vždy jedinou cestou, základním kamenem úspěšné léčby.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429390
DnesDnes213
VčeraVčera778
Tento týdenTento týden4588
Tento měsícTento měsíc24869

Partnerské weby

apartman banner