Zjistili vám intoleranci a teď nevíte, jak si máte správně nastavit jídelníček? Netušíte, jaká jídla se dají vyčarovat bez potravin, které musíte vynechat a plánování a vaření v kuchyni vám zabere více času, než byste

si přáli? Všechno se dá řešit, jen musíte vědět, jak na to. V populaci se čím dál více objevují různé druhy intolerance, a to od laktózy přes lepek a jiné další složky potravin až po novodobou histaminovou intoleranci, kdy je nejen důležité vyhýbat se problematickým druhům potravin, ale také dodržovat způsob přípravy, dbát na kvalitu potravin a jíst výhradně čerstvé jídlo.

Když tělu schází enzymy

Intolerance představuje neschopnost organismu tolerovat a zpracovat složky některých druhů potravin. Tělu prostě chybějí enzymy potřebné k jejich správnému štěpení. Například v případě intolerance na mléko je to enzym laktáza, který štěpí mléčný cukr a laktózu. „K nejčastějším příznakům většiny potravinových intolerancí, včetně té na laktózu, které testujeme na naší klinice pomocí Alcat testu, patří bolest břicha, pálení žáhy, plynatost, průjmy či nadýmání,“ říká primářka Anti-Aging Clinic MUDr. Monika Golková.

Změna stravování

Pokud se chce člověk zbavit nepříjemných potíží, jedinou cestou je změna jídelníčku. Každá intolerance změní život člověka a jeho stravování výrazným způsobem. Naštěstí i restaurace a kavárny se tomuto trendu začínají přizpůsobovat. Nabízejí celou řadu rostlinných mlék a bezlepkové či bezlaktózové koláče a usnadňují tak lidem společenský život. Nejhorší chvíle však nastávají doma v kuchyni, když je třeba naučit se nejen nově stravovat a připravovat jídla jiným způsobem, ale zároveň dbát na to, aby po vynechání problematických ingrediencí dostalo tělo všechny potřebné minerály a vitaminy. A to není vždy jednoduché.

Chutné mléko v pohodlí domova

Výborným pomocníkem může být takzvaný „hrnečku vař“ v podobě MioMatu, který dokáže bez problémů vyrobit chutná rostlinná mléka v pohodlí domova. Jejich příprava trvá přibližně deset až patnáct minut, podle použité ingredience, a vyrobit si můžete makové, mandlové, arašídové, dýňové, sójové a další chutné varianty rostlinných mlék bez přidaných konzervačních látek. Například litr amarantovo-kokosového mléka vyrobíte pomocí odměrky amarantu, stejného množství kokosu, tří datlí a pitné vody. Vše vložíte do MioMatu a po spuštění příslušného programu máte za pár minut nápoj hotový. Tenhle výborný pomocník dokáže připravit chutné a zdravé jídlo z čerstvé zeleniny, snídaňové kaše, polévky i smoothie.

(tz, mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2580451
DnesDnes145
VčeraVčera634
Tento týdenTento týden4281
Tento měsícTento měsíc10815

Partnerské weby

apartman banner