Mnoho vášní a diskuzí rozvířil film o Lídě Baarové, slavné a kontroverzní herečce z období první republiky. Málo se ale již ví o její sestře. Podle odborníků měla daleko větší talent než slavná Lída, jenže osud si s ní krutě zahrál. Jaký byl vlastně její život? Zorka Janů, jak

znělo její umělecké jméno, se narodila 9. července 1921, již v dětském věku debutovala ve filmu Madla z cihelny. Později hrála i v dalších slavných snímcích – Škola základ života, Ohnivé léto, Cech panen kutnohorských, Baron Prášil, Pacientka Dr. Hegla a v dalších sladkobolných trhácích. Ve skutečnosti se jmenovala Babková, otec Karel Babka byl úředníkem, matka operní pěvkyní.

Zrozena ve znamení Raka naplno cítila klady i zápory osudového znamení. Fascinovali ji pražští spiritisté, ale časem začala pochybovat o nějakých vyšších bytostech, o možných kontaktech se záhrobím. Osud jí údajně připravil zvláštní konfrontaci.

Zorku pronásledovaly divoké sny, v nichž se ji zeleně svítící fantomové pokoušeli ovládnout. Tajemnou bílou postavu začala vídat i na balkoně vily na Hanspaulce, kterou nechala postavit sestra Lída. To ještě netušila, že 24. března 1946 spáchá sebevraždu právě skokem z tohoto balkonu.

Nešťastné lásky

Mladá dívka se vášnivě zamilovala do ženatého spisovatele Františka Kožíka, který byl o 12 let starší. Když okouzlení pominulo, psala milostné dopisy herci Karlu Högerovi, o svém kolegovi si psala záznamy i do dívčího deníčku. Také tato láska zůstala neopětována. Co měla dělat?

Začala si namlouvat, že je obézní a experimentovala s drastickými dietami. Stala se, z dnešního pohledu, zuřivou anorektičkou. Prý se před smrtí vykoupala v luxusní vaně, modlila se a pronášela různé magické formule. Následně skočila z balkonu.

Krásné tělo dopadlo na schody, ale smrt jej nechtěla přijmout, ani její duši. Zorka si ale přála proniknout do záhrobí, byla připravena. Údajně svou prosbu i několikrát opakovala. Nakonec ji onen svět vyslyšel, zemřela při převozu do nemocnice.

Spravedlnost nebyla slepá

K její předčasné smrti pomohla i hysterická kampaň některých známých kolegů, kteří ji nenáviděli kvůli slavnější sestře Lídě. A dokonce ji odmítli pustit i do divadla. Osud je ale potrestal, ti největší křiklouni nedopadli dobře. Misky vah spravedlnosti se pro tentokrát vyrovnaly…

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524318
DnesDnes434
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3420
Tento měsícTento měsíc16086

Partnerské weby

apartman banner