Kdo z nás se někdy nezamýšlí nad svými emocemi, pocity a potřebami? A leckdy nás přepadnou strachy, ovládnou nás touhy, můžeme být zmatení, dopouštíme se chyb. V takových chvílích nám může pomoci vědomí, že nikdo není dokonalý. O své zkušenosti a názory se s námi podělila psycholožka

Eva Velechovská (pracuje jako lektor enneagramu, kouč seberozvojových programů, výchovný poradce, vysokoškolský pedagog).

Téma osmé - ženete se za něčím, chcete uspět?

Nepotřebuji vítězit, chci být šťastná
Eva Velechovská říká: Dnes a denně čtu motivační výkřiky o tom, že všichni můžeme být bohatí a vítězit, že je to to pravé na tomto světě, tady a teď. Není to nic pro mě. Když chci vítězit, musím bojovat? Jedno šaolinské moudro praví: ‚Nemusíš bojovat, abys zvítězil.‘ Takže nemusím bojovat a určitě nemusím ani vítězit. Mohu… Mohu dělat věci dobře a s chutí, mohu se cítit dobře, když vydám knihu nebo pomohu malému chlapci, mohu snít a smát se, mohu se podílet na něčem větším.

VHLED: Ujasněme si, co nás sytí uvnitř. Obdiv, přijetí, pomoc, práce, spolupráce? Chci být šťastná a potřebuji vědět, že šťastnou mě neudělají lidé ani cestování, ani nic jiného. Mohou to být silné podněty, které nám ale vydrží jen krátce. Zazáří jako hvězda a pak na ně čekáme - závislí - znovu a znovu.
Nepotřebuji zvítězit, mohu se naučit být šťastná a klidná, vděčná, soucítící, láskyplná, moudrá, vědomá. Až se to stane, nebudu mít pocit, že jsem zvítězila, budu mít pocit, že jsem dobře žila.

(nam)

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454890
DnesDnes128
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2797
Tento měsícTento měsíc5836

Partnerské weby

apartman banner