Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem těla a v podstatě každá nemoc je následkem oslabené činnosti jater, způsobené škodlivými látkami přijatými potravou, dechem nebo pokožkou a následně zanesenými do jater krví. Počet onemocnění jater je velký, k těžkým jaterním

poruchám patří zejména infekční žloutenka, chronický zánět jater a cirhóza.

Co nám chybí?

V jídelníčku by měly být zastoupeny potraviny bohaté na vitamin C, který přispívá k regeneraci jater a podporuje jejich detoxikační činnost. V průběhu jaterních chorob dochází ke zvýšené spotřebě vitaminů skupiny B, zejména vitaminu B 12. Základem stravování by měl být jídelníček s nízkým obsahem tuků, doporučuje se lehká a střídmá strava. Nejlepším receptem na řádné fungování jater je strava s dostatečným množstvím čerstvé zeleniny a ovoce a celozrnných potravin. Nejlepší potraviny, které povzbuzují činnost jater a žlučníku, jsou mrkev a mrkvová šťáva, křen, česnek a jablka. Čínští lékaři doporučují k podpoře činnosti jater a ledvin kustovnici, jejíž oranžové plody jsou k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Zdraví v každém doušku

Nezanedbávejte správný pitný režim ve formě vody, čajů, džusů, ale i polévek. Sklenice vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou vypitá ráno nalačno (asi půl hodiny před snídaní) uleví vašim játrům, napomůže trávení a účinně působí proti zánětlivým procesům v játrech. Také chuťově výrazný zázvorový čaj stimuluje játra k detoxikační činnosti.

Lidové léčitelství

Při léčbě trávicích a jaterních potíží doporučuje užívat mátu peprnou. Mátový čaj může být pomocníkem při léčbě žlučových kamenů. Ostropestřec mariánský posiluje činnost jater, podporuje regeneraci jaterních buněk, zlepšuje léčebný proces při zvýšeném obsahu tuku ve tkáních jater a snižuje hodnoty cholesterolu, čímž působí proti vzniku kamenů.  Odborníci doporučují užívat ostropestřec při akutních a chronických zánětech jater, žloutence, rekonvalescenci a v případě cirhózy. Na zánět jater a žlučovodů  najdeme v receptech lidové medicíny radu k užívání kořene pampelišky, který regeneruje jaterní buňky. Podobné využití má i kořen čekanky.         

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454071
DnesDnes105
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1978
Tento měsícTento měsíc5017

Partnerské weby

apartman banner