Lidé se odedávna obraceli k zázračným obrazům, aby jim svěřili svá bolestná přání, žádali o pomoc v těžkých chvilkách. Tak zvaná „milostná vyobrazení“ (miraculos) skutečně pomáhala. Na světě jsou zdokumentovány tisíce zázraků, k obrazům se

obvykle konají slavné poutě, jsou vynášeny v procesích, uctívány a oslavovány. Také u nás najdeme mnoho zázračných obrazů. Jeden z takových má zajímavou a trochu záhadnou minulost, proto se za ním vypravíme.

Kristův portrét z východočeské Chrudimi je dílem unikátním. Deskový obraz byl vytvořen neznámým autorem v 16. století. Nevelká podobizna (50 x 44 cm) se ocitla ve slavné sbírce císaře Rudolfa II. Podle pověsti byla uloupena během třicetileté války, zájem o obrázek projevili drancující Švédové. (Není to trochu podivné, že po něm všichni toužili?)

Při převozu Chrudimský Salvátor, jak se dílo oficiálně nazývá, vypadl z naloženého vozu. Našel ho pomocník krčmáře a za slušný peníz prodal tajemníkovi Ferdinanda Viléma Slavaty. Po jeho smrti přešel do vlastnictví šlechticova přítele, nějaký čas ležel ve skladu, ale pak byl instalován do domácí kaple v měšťanském domě. Nový majitel, Johann Pfeiffer, se u obrazu několikrát denně modlil.

Při návratu Švédů ho vojáci použili jako podložku při hře v kostky. A stalo se něco neuvěřitelného - portrét začal vyzařovat narůžovělé světlo. Za chvíli hráčům začala padat stále stejná čísla. Domnívali se, že mezi ně přišel ďábel a do obrazu proto začali bodat dýkami. Když z Ježíšovy tváře začala vytékat krev, v hrůze utekli z Pfeifferova domu. Všichni čtyři žoldnéři prý zahynuli v bojích.

I kopie činí zázraky

 Po válce byla z popudu pražské konzistoře ustanovena vyšetřovací komise, která zkoumala věrohodnost všech událostí, vyslechla mnoho svědků. Nakonec byl Salvátor vystaven v chrudimském děkanském chrámu.

Další zázraky na sebe nenechaly dlouho čekat, město se jako jediné z okolí vyhnulo i morové epidemii. Existuje několik kopií obrázku, najdeme je v Pelhřimově, Třeboni či Táboře. Některé, například českobudějovická, jsou „dotýkané“, čili byly v přímém kontaktu s originálem. Je zajímavé, říkají místní, že i tyto kopie mají zázračnou moc. Zasáhne prý každého, ať v zázraky věří nebo ne…

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425700
DnesDnes189
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden898
Tento měsícTento měsíc21179

Partnerské weby

apartman banner